Innowacyjny program adaptacji miast do zmian klimatu wkracza do pierwszych samorządów w Polsce

8 maja 2019

Dotyczy firmy: Fundacja Veolia Polska,

Fundacja Veolia Polska zainicjowała Projekt Miejskie Klimaty, którego zadaniem jest realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz zahamowanie zmian klimatu w polskich miastach. Projekt jest odpowiedzią na problemy ogłoszone przez Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Projekt “Miejskie Klimaty” to przedsięwzięcie, którego ambicją jest skuteczne wdrażanie rozwiązań odpowiadających na zmiany klimatu dzięki zrozumieniu lokalnego środowiska. Pogłębiona diagnoza obszarów, w których działania mogą przynieść najskuteczniejsze efekty, daje szansę na wprowadzenie realnej zmiany. Do tej z kolei, potrzebna jest współpraca między wszystkimi sektorami. Dlatego też pilotażowe działania w Zamościu i Słupcy włączają wszystkie strony do dialogu i aktywnej współpracy.

Projekt realizowany jest przez Pracownię Miejską, która czerpiąc z własnych doświadczeń i współczesnych narzędzi opracowała metodologię programu. Na proces składają się trzy elementy. Pierwszym są badania oparte o metodę Fundacji Rockefellera Social Perception Review, która jest wykorzystywana do podnoszenia odporności miast na nadchodzące zmiany i wstrząsy. Drugim jest foresight, czyli opracowanie kilku scenariuszy przyszłości klimatycznej miasta, które zależeć będą od działań (bądź ich braku) poszczególnych interesariuszy w mieście. Trzecim jest partycypacja, między innymi w formie konsultacji społecznych prowadzonych w oparciu o opracowaną na potrzeby projektu grę planszową.

Lokalny kontekst, tożsamość i dominujące przekonania grają kluczową rolę w adaptacji miasta do zmian klimatu. Dlatego też na każdym etapie programu “Miejskie Klimaty” szczególny nacisk kładziony jest na to, żeby zaangażować wszystkie lokalne grupy – od młodzieży, przez organizacje pozarządowe, biznes, radnych, seniorów, media i administrację.

W listopadzie 2019 roku, gdy “Miejskie Klimaty” dobiegną końca, poznamy skuteczne rozwiązania wypracowane przez mieszkańców Słupcy i Zamościa podczas programu.

Dowiedzieć się więcej o projekcie można na stronie internetowej.

Źródło: mat. pras.