Naukowcy z Wydziału Zarządzania UŁ pomogą sektorowi MŚP w Europie ograniczyć emisje CO2

8 marca 2017

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego jest liderem międzynarodowego projektu „Rozwój kompetencji z zakresu zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej” (TrainERGY- Training for Energy Efficient Operations), w ramach którego firmy mogą skorzystać z bezpłatnego doradztwa międzynarodowego zespołu w zakresie opracowania i analizy map emisji CO2.

– Uczestnictwo w projekcie pozwoli zidentyfikować źródła emisji CO2 (CO2 hotsposts) dla procesu związanego z dostarczaniem wybranego produktu, a także sformułować rekomendacje dotyczące możliwych kierunków eliminacji zidentyfikowanych źródeł emisji oraz poprawy efektywności energetycznej.– dodaje dr Grażyna Wieteska z zespołu projektowego.

Korzyści związane z pokazaniem, jak dany proces wygląda z perspektywy emisji CO2 obejmują m.in.:

  1. Identyfikację kosztów związanych z realizacją procesu oraz możliwość kalkulacji oszczędności związanych ze zmianami w procesie,
  2. Porównanie stopnia emisyjności analizowanego procesu ze średnimi wartościami dla innych branży,
  3. Identyfikację działań, które umożliwią obniżenie emisyjności realizowanych procesów.

Dla osiągnięcia zamierzonych efektów naukowcy wykorzystują narzędzie Scenat (http://www.scenat.com/), które rozwijane jest wspólnie z partnerami projektu (m.in. Uniwersytetami w Sheffield i  Neapolu) i stanowi system wspomagania decyzji środowiskowych w łańcuchu dostaw (Supply Chain Environmental Analysis Tool – SCEnAT).

Projekt jest dobrą okazją dla firm, aby dowiedzieć się więcej o zrównoważonym rozwoju. Temat ten jest obecnie szeroko dyskutowany w Europie i na świecie. Warto również podkreślić, że część krajowych dotacji w ramach funduszy europejskich dofinansowuje działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszanie emisji CO2 – przekonuje dr Agata Rudnicka z zespołu projektowego.

Oprócz powyższych analiz projekt skupia się również na badaniu kompetencji menedżerów firm produkcyjnych w zakresie zrównoważonego rozwoju i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. Kompetencje zidentyfikowane jako najsłabiej rozwinięte w poszczególnych krajach będą doskonalone za pomocą materiałów szkoleniowych dostępnych na stronie projektu i w ramach wirtualnej platformy szkoleniowej (VLE – Virtual Learning Environment)

Więcej informacji o projekcie oraz wirtualna platforma szkoleniowa znajduje się stronie:  http://www.trainergy-project.eu/

Firmy / osoby zainteresowane współpracą proszone są o kontakt z dr T. Bartoszem Kalinowskim, kierownikiem projektu TrainERGY (tbkalinowski@uni.lodz.pl)