Najszczęśliwsi pracownicy żyją w Danii, Norwegii i Kostaryce wynika z Global Workforce Happiness Index

9 stycznia 2017

Na  grupie ponad 200 tys. pracowników z 57 krajów organizacja Universum przeprowadziła badanie poziomu zadowolenia z pracy.  Wyniki pokazały, że najszczęśliwsi w pracy są Duńczycy, Norwegowie i Kostarykanie. Polska znalazła się na 28 miejscu, za Chinami, ale przed Włochami, Wielką Brytanią i USA.

Pracownicy z 57 krajów świata pytani byli o poziom satysfakcji w pracy, chęć polecenia swojego pracodawcy innym oraz prawdopodobieństwo zmiany pracy w niedługiej perspektywie 2 – 4 lat. Państwami o najwyższym wskaźniku poziomu satysfakcji osiąganej przez pracowników okazały się kraje Beneluksu i Europy Północnej: Dania, Norwegia, Szwecja, Austria, Holandia, Belgia i Finlandia, które zajęły miejsca w pierwszej dziesiątce rankingu Global Workforce Happiness Index.

Teoretycznie wysoki PKB per capita i parytet siły nabywczej świadczy o tym, że bogactwo kraju wpływa na poziom zadowolenia siły roboczej. Są jednak wyjątki od tej reguły tak, jak w przypadku USA, Wielkiej Brytanii czy Włoch, gdzie PKB jest wysokie, ale poziom zadowolenia pracowników jest dosyć niski. Niezadowoleni są również Japończycy, ale mimo niskiej satysfakcji w pracy, pozostają w niej dosyć długo, często nawet na całe życie.

Daniel Eckert z Universum Global ma wytłumaczenie niższego poziomu zadowolenia z pracy mieszkańców krajów, w których teoretycznie poziom życia i stabilność zatrudnienia są raczej wysokie. W krajach, w których pracownicy są dobrze wykształceni największe znaczenie dla osiągania wysokiego poziomu satysfakcji mają nie pieniądze, a możliwości rozwoju osobistego oraz zachowanie równowagi między życiem zawodowym a osobistym (Work-life balance). W większości krajów jednak, główne kierunki zmiany dotyczącej pracy opierają się na dostarczaniu pracownikom dodatkowych benefitów i lepszych okazji do awansu, co  jednak nie jest jedynym wyznacznikiem poziomu szczęścia pracowników.

Informacje pochodzą z artykułu Kraje, w których żyją najszczęśliwsi pracownicy. Polska daleko na liście, który można przeczytać w portalu Forbes.pl.

Więcej informacji o work- life balance i istocie zachowania równowagi między życiem prywatnym i zawodowym znajduje się w Bazie Wiedzy o CSR (np. Małe wielkie słowo: równowagaRola Równowagi: strategiczne podejście do work-life balance).

Pełen ranking krajów z najszczęśliwszymi pracownikami 2016

  1. Dania
  2. Norwegia
  3. Kostaryka
  4. Szwecja
  5. Austria
  6. Holandia
  7. Finlandia
  8. Belgia
  9. Węgry
  10. Czechy
  11. Niemcy
  12. Szwajcaria
  13. Meksyk
  14. Rumunia
  15. Bułgaria
  16. Francja
  17. Singapur
  18. Hiszpania
  19. Kolumbia
  20. Brazylia
  21. Panama
  22. Chile
  23. Kanada
  24. Australia
  25. Rosja
  26. Argentyna
  27. Chiny
  28. Polska
  29. Portugalia
  30. Peru
  31. Włochy
  32. Wielka Brytania
  33. Irlandia
  34. Filipiny
  35. RPA
  36. USA
  37. Kazachstan
  38. Turcja
  39. Algeria
  40. Tajlandia
  41. Wietnam
  42. Liban
  43. Zjednoczone Emiraty Arabskie
  44. Katar
  45. Indonezja
  46. Malezja
  47. Japonia
  48. Hong Kong
  49. Południowa Korea
  50. Kenia
  51. Egipt
  52. Maroko
  53. Arabia Saudyjska
  54. Nigeria
  55. Indie
  56. Kuwejt
  57. Ghana