Lato w mieście

18 sierpnia 2014

Zrównoważone, bardziej przyjazne dla mieszkańców miasto powinno być celem zarówno architektów i urbanistów jak i jego miast. Coraz częściej w działania na tym polu włącza się biznes, który posiada wypracowane procedury, technologie i innowacyjne pomysły. W związku z rozpoczynającym się kalendarzowym latem zapraszamy wszystkich na cykl „Lato w mieście”. Będziemy publikować wywiady, artykuły i filmy prezentujące bardziej zrównoważoną stronę urbanizacji.

Tydzień 11 – Zrównoważone miasto przestrzenią współpracy

Miasto to także przestrzeń współpracy. Rozwijającym się trendem są partnerstwa lokalne, który to temat w rozmowie z Sylwią Borkowską podjął Artur Celiński, Res Publica. Zaś w komentarzu o partnerstwach lokalnych pisali Marta Karwacka, Ewa Albiński i Piotr Domański: „Umiejętność współpracy to rzecz nabyta a nie wrodzona. Co może być pocieszeniem – bo każdy ma szansę się tego nauczyć, ale też obciążeniem – bo wymaga pracy i treningu”.

Tydzień 10 – Reklama w przestrzeni miejskiej

Firmy chętnie korzystają z nośników reklamowych w przestrzeni miejskiej. W godzinach szczytu bilbordy mogą generować bardzo satysfakcjonujący poziom percepcji komunikatu, co skłania przedsiębiorców do inwestowania w takie formy promocji. Na ile wykorzystanie przestrzeni miejskiej jest w Polsce poddane regułom, zasadom czy normą prawa? Okazuje się, że wiele w tym temacie pozostaje do zrobienia. W nagraniu z 5. Targów CSR wypowiada się laureat Pióra odpowiedzialności w kategorii Internet, który ten drażliwy temat dla miast opisał na portalu kampaniespoleczne.pl. O tym, jak wygląda sytuacja niekontrolowanego wylewu reklamy w polskich miastach, pisze Ewa Albińska w komentarzu „Czyste od reklamy”.

Tydzień 9 – Jak rozmawiać z mieszkańcami

Bardzo często mieszkańcy postrzegani są jako zło konieczne, których jedynym celem jest zablokowanie niezbędnych inwestycji. Jednak bardzo często okazuje się, że kluczem jest traktowanie pozostałych stron dialogu po partnersku. Właśnie o prowadzeniu dialogu, a także nieoczywistych powiązaniach między biznesem, mieszkańcami, a miastem rozmawia Piotr Wielgus z Arturem Celiński.  Również o dialogu między mieszkańcami, a inwestorami pisał Piotr Domański. Zauważył on, że nowe przedsięwzięcia zaczyna się w Polsce w ukryciu przez społecznością lokalną i ma nadzieję, że nie zdąży ona zablokować projektu.

Tydzień 8 – Zrównoważony transport publiczny

Organizacja transportu miejskiego jest obecnie olbrzymim wyzwaniem. Z jednej strony wszyscy chcą podróżować szybko i wygodnie, z drugiej natomiast ulice mają ograniczoną przepustowość i należy pamiętać o emisji spalin i dwutlenku węgla. Dlatego coraz mocniej promowany jest transport publiczny. Właśnie o zrównoważonym transporcie publicznym mówi Jakub Friedberg, ekspert ds. organizacji transportu publicznego. Z tych samych powodów, o których mówi nasz ekspert miasta coraz mocniej stawiają na transport publiczny. Dodatkowym bodźcem są środki, które zostały przekazane na rozwój tramwajów, jako środka transportu. Jednak transport publiczny to nie tylko zjawisko techniczne, ale i społeczne. Właśnie o tych, bez wątpienia przyjemnych aspektach transportu publicznego pisze Ewa Albińska.

Tydzień 7 – W poszukiwaniu rozwiązań dla zrównoważonej gminy

Czy możliwe jest zbudowanie, praktycznie od podstaw zrównoważonego miasta? Są już w Polsce dowody na to, że tak. Niezbędna jest jednak współpraca zarówno z mieszkańcami, jak i z władzami lokalnymi. Więcej na ten temat można się dowiedzieć z wywiadu z Robertem Moritzem, prezesem zarządu ALTA S.A. Niestety większość samorządów w Polsce nie daje sobie rady z wyzwaniem, jakim jest planowanie przestrzenne. A moglibyśmy uczyć się od przedwojennych urbanistów. Więcej o naszych problemach urbanistycznych w artykule „Chaos na własne życzenie” Ewy Albińskiej.

Tydzień 6 – Zieleń miejska

Zieleń miejska jest coraz częściej postrzegana w kontekście „zielono-niebieskiej infrastruktury”, czyli sieci, która podobnie jak „szara infrastruktura” – ulice, czy mosty świadczy mieszkańcom pewne usługi. Może być to wytłumianie hałasu, zbieranie wody opadowej, czy nawet zacienianie ulic latem. Właśnie o tych aspektach zieleni w miastach mówi Jakub Kronenberg w materiale „Zieleń w mieście – sztuka zrównoważenia” . Niestety zmiany te postępują bardzo powoli, czego najlepszym dowodem są wyniki debaty, która odbyła się w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli. W jej trakcie eksperci zajmujący się na co dzień  zielenią miejską podkreślali jak niska jest wiedza władz miejskich na temat drzew znajdujących się w granicach poszczególnych aglomeracji. Wyzwania te, wraz z przykładami zastosowania „zielonej infrastruktury” w celu generowania wymiernych korzyści dla miast, znajdziecie w artykule „Gdy już wybetonujemy wszystkie miejskie parki”

Tydzień 5 – Zrównoważona urbanistyka

Zrównoważony rozwój miasta to jakość życia człowieka. To opinia, którą w rozmowie z Arturem Celińskim przedstawia Maciej Mycielski z firmy MAU Mycielski Architecture & Urbanism „Zrównoważona urbanistyka w praktyce”. O zrównoważonej architekturze pisze także Ewa Albińska w komentarzu do Raport o Ekonomicznych stratach i społecznych kosztach niekontrolowanej urbanizacji w Polsce. Pisze ona że „Czytając o współczesnych polskich miastach, można mieć wrażenie, jeśli nie schizofrenii, to przynajmniej poważnego zagubienia. Chcemy żyć wygodnie, cicho, z dala od sąsiadów, na pozór ekologicznie i w sposób zrównoważony. Ale to przerażająco złudne. Niekontrolowana suburbanizacja jest wrogiem numer jeden zrównoważonego rozwoju.”

Tydzień 4 – Transport rowerowy

W tym tygodniu skupimy się na transporcie i mobilności w miastach. Pozostawmy jednak z boku tematy związane z transportem publicznym, lecz skupiamy się na rozwiązaniach związanych z rowerami. Zaczniemy od rozmowy z Tamasem Dombim – koordynatorem Projektu INVOLVE realizowanym przez ZTM w Warszawie. W temacie transportu rowerowego pozostaje Ewa Albińska, która w Forum Odpowiedzialnego Biznesu zajmuje się właśnie zrównoważonymi miastami. W swoim artykule  Rower – pociąg do szczęścia pokazuje, że podejście Polaków do rowerów zmienia się coraz bardziej. I choć masowo pokochaliśmy ten środek transportu, to w dalszym ciągu traktujemy go bardziej w kategoriach formy rekreacji niż metody przemieszczania się do pracy.

Tydzień 3 – Citibranding i szukanie środków na zrównoważoną infrastrukturę

Rozpoczynamy trzeci tydzień „Lata w Mieście”! Tym razem proponujemy rozmowę Artura Celińskiego z Grzegorzem Grzybkiem – blogerem piszącym na temat citybrandingu. Można posłuchać o transporcie publicznym, najbardziej przyjaznych mieszkańcom miastach w Polsce i o niesłusznej złej sławie „ściany wschodniej”. Jednak dalszy rozwój transportu publicznego, podobnie jak innych dużych projektów infrastrukturalnych nakładów finansowych, których większość miast nie jest w stanie ponieść. Wyczerpują się także tradycyjne źródła finansowania, takie jak pożyczki bankowe i subwencje rządowe. Dlatego coraz częściej miasta muszą szukać wsparcia w inwestorach infrastrukturalnych. Właśnie o możliwościach i barierach współpracy mówi artykuł Gdzie szukać pieniędzy na zrównoważoną infrastrukturę?, który opublikowaliśmy w tym tygodniu.

Tydzień 2 – Jakość życia w miastach i Krajowa Polityka Miejska

Kolejny tydzień zaczynamy od rozmowy dotyczącej jakości życia w miastach. Tym razem rozmówcą Artur Celiński z Res Publiki jest Kamil Wyszkowski z UN Global Compact. Jednak materiał ten jest tylko wstępem do szerszego tematu jakim jest Krajowa Polityka Miejska. Dokument ten, będący w tym momencie na etapie konsultacji, ma stać się w przyszłości głównym kierunkowskazem rozwoju miast i aglomeracji w Polsce. Z definicji KPM wynika, że „służy ona celowemu, ukierunkowanemu terytorialnie działaniu państwa na rzecz zrównoważonego rozwoju miast i ich obszarów funkcjonalnych oraz wykorzystaniu ich potencjałów w procesach rozwoju kraju”. Forum Odpowiedzialnego Biznesu zorganizowało 24 czerwca spotkanie dla przedstawicieli firm i organizacji pozarządowych. W jego trakcie obyły się konsultacje projektu i rozmowa z Agnieszką Siłuszek z Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Więcej informacji o spotkaniu można znaleźć w relacji z niego.

Tydzień 1 – Zrównoważona Warszawa i Analiza tematyczna

Na początku chcielibyśmy zaprosić Państwa do obejrzenia wywiadu Artura Celińskiego z Res Publiki z Michałem Olszewskim – wiceprezydentem Warszawy. Odbył się on w czasie 5. Targów CSR, a jego tematem jest Warszawa, a właściwie jej zrównoważona i przyjazna mieszkańcom przyszłość. Kolejnym elementem cyklu Lato w mieście została analiza tematyczna „Biznes na rzecz zrównoważonych miast”. Można tam znaleźć najciekawsze praktyki firm, innowacyjne pomysły i rozwiązania biznesu, które mogą wesprzeć miasta. Analiza tematyczna prezentuje również 7 wyzwań, jakie stoją przed miastami w tym czasie.

Dowiedz się więcej o wyzwaniach, jakie stoją na drodze do bardziej zrównoważonych miast!