Kompania Piwowarska na święta

14 grudnia 2009

Dotyczy firmy: Kompania Piwowarska,

Mikołajki dla dzieci pracowników, spotkania wigilijne oraz świąteczny dodatek do pensji to tegoroczna oferta świąteczna dla pracowników Kompanii Piwowarskiej. W tym szczególnym okresie firma dba także o pomoc dla osób spoza KP, angażując w nią swoich pracowników.

Kompania Piwowarska co roku w ramach świątecznych benefitów przygotowuje dla swoich pracowników specjalną ofertę. W ramach funduszu socjalnego KP ufundowała dla dzieci swoich pracowników bilety na przedstawienie mikołajkowe, podczas którego każdy maluch otrzymał słodkie upominki. Dodatkowo dla wszystkich pracowników firmy  wypłacony został wraz  z listopadowym wynagrodzeniem dodatek finansowy. Jest on uzależniony od wysokości pensji, a jego średnia wartość wynosi około 500 zł. Firma dba też o integrację pracowników, dlatego finansuje działowe spotkania wigilijne w kwocie po 100 zł na każdego pracownika.

Świąteczna inicjatywa pracownicza
Czas Świąt Bożego Narodzenia to także okres szczególnej troski o osoby spoza firmy, którym pomoc jest najbardziej potrzebna. Kompania Piwowarska angażuje się w przedświąteczną pomoc potrzebującym już od 10 lat. W pierwszych latach były to tysiące paczek ze słodyczami i zabawkami przekazywane najbiedniejszym rodzinom, zgłaszanym przez pracowników firmy. Z czasem pomoc ta przerodziła się program „Ekipa nie tylko od święta”, w ramach którego każdy z pracowników firmy może wybrać organizację, której chce pomóc oraz opracować dla niej projekt wsparcia i otrzymać od KP środki finansowe na jego realizację.

„Zdecydowaliśmy się na taką formę świątecznej pomocy, ponieważ doświadczenie z lat ubiegłych nauczyło nas, że pomimo natłoku obowiązków w okresie świątecznym nasi pracownicy znajdą czas by wyciągnąć pomocną dłoń i udzielić pomocy potrzebującym. We wcześniejszych latach pomagali nam dostarczyć tysiące paczek do ubogich rodzin. W ubiegłym roku zdecydowaliśmy się pójść o krok dalej i zrobić więcej. Postanowiliśmy, że to pracownicy wybiorą ośrodki do których trafi pomoc, sami opracują projekt i pomogą przy jego realizacji.” – mówi Katarzyna Wilczewska Manager ds. Public Affairs i dodaje – „To więcej niż rozdawanie paczek, nasi pracownicy dają od siebie dodatkowo swoje pomysły, czas i najczęściej dużo wysiłku fizycznego. Jest to prawdziwy wolontariat pracowniczy dofinansowywany przez firmę.”

W ramach zeszłorocznej świątecznej edycji „Ekipy św. Mikołaja”  – pierwowzoru programu wolontariackiego – pracownicy zrealizowali 21 projektów na łączną kwotę 150 tysięcy złotych.  Inicjatywy podejmowane przez pracowników były bardzo różnorodne:  wybudowanie placu zabaw dla dzieci upośledzonych z białostockiej szkoły, organizacja wigilijnej wieczerzy w poznańskiej Kuchni Społecznej prowadzonej przez urszulanki, remont Domu Dziecka w Supraślu, czy realizacja przedstawienia dla dzieci ze szkoły specjalnej przez aktorów-amatorów z KP.

Jak działa „Ekipa nie tylko od święta”
Program wolontariacki „Ekipa nie tylko od święta” jest dedykowany tym pracownikom Kompanii Piwowarskiej, którzy ochotniczo i bez wynagrodzenia wspierają najbardziej potrzebujące instytucje, wykorzystując swoje umiejętności i zdolności. Kompania Piwowarska umożliwia im udział w tych działaniach oraz wsparcie finansowe lub organizacyjne.

Cztery razy w roku pracownik – wolontariusz ma możliwość wybrania organizacji, której chciałby pomóc i opracowania projektu wsparcia. Wszystkie projekty są oceniane przez Radę Programową „Ekipy” pod względem formalnym i merytorycznym. Projekty zgłaszane w ramach programu mogą dotyczyć obszarów o charakterze edukacyjnym, oświatowym, wychowawczym, opieki zdrowotnej, ubóstwa, niepełnosprawności, upowszechniania kultury fizycznej i sportu, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji.

Obecnie trwa kolejna odsłona tej akcji i zgłoszone przez pracowników projekty czekają na decyzję Rady Programowej.

„Nagradzane przyznaniem środków są projekty, które wyróżniają się pomysłowością i długofalowością, ale przede wszystkim w realizację których, wkład samych pracowników jest największy.” – mówi Katarzyna Wilczewska.