Kolejna edycja konkursu o Nagrodę Naukową Siemensa rozstrzygnięta

27 czerwca 2019

Dotyczy firmy: Siemens,

Już XXIV raz wspólnie z Politechniką Warszawską firma Siemens Polska przyjrzała się pomysłom utalentowanych polskich naukowców. Jury wybrało najlepsze prace, które mają szansę na wdrożenie i praktyczne wykorzystanie dzięki wsparciu firmy.

Głównymi warunkami wyboru określonych projektów była możliwość zastosowania ich rezultatów w praktyce, a również ich współczesna tematyka. Wiele prac obejmowało zagadnienia, które nie tylko odpowiadają na potrzeby rynku i gospodarki, lecz także są zgodne z obecnymi światowymi trendami, m.in. w zakresie energetyki, robotyki, mobilności, automatyzacji procesów. Jest to ten sam kierunek, w jakim rozwijane są rozwiązania Siemensa.

Jedno z wyróżnień dostał dr hab. inż. Jakub Kupecki, który jest najmłodszym doktorem habilitowanym w historii Instytutu Energetyki. Jego badania posłużą maksymalizacji żywotności oraz sprawności energetycznej.

Zgłoszonych zostało o dwa razy więcej prac niż w ubiegłym roku, a efektem wielu z nich są patenty i konkretne praktyczne wdrożenia. Warto zauważyć, że wciąż mało prac zostało zgłoszonych przez kobiety – w konkursie o nagrodę promocyjną 27 proc., a w konkursie o nagrodę badawczą zaledwie 15 proc.. Pokazuje to, że przed firmą wciąż wiele pracy w zakresie promocji uczelni technicznych wśród dziewcząt.

– W moim odczuciu – im więcej kobiet będzie studiowało kierunki techniczne, tym więcej nowatorskich i kompleksowych rozwiązań możemy się spodziewać w zakresie nowoczesnych technologii. Tym bardziej, jako prezeska Siemensa, cieszę się, że mogę wspierać takie działania jak m.in. inicjatywa Lean in STEM, mentoring dla młodych dziewczyn, studentek wyższych szkół technicznych, który jest wsparciem w wyborze ich kariery zawodowej. Chcemy, aby udział kobiet i ich zatrudnienie w naszej firmie wzrastało. Kompetentne i dobrze wykształcone kobiety to kolejny impuls dla rozwoju gospodarczego – pisze Dominika Bettman, prezeska Siemens Polska i Forum Odpowiedzialnego Biznesu. 

W ramach konkursu zostały wręczone także Nagrodę Siemensa dla Absolwentów w zakresie Elektroenergetyki oraz Automatyki i Robotyki.

Najciekawsze prace przesłane na pierwszy z tych konkursów dotyczyły aktualnych wyzwań stojących przed energetyką w Polsce: elektromobilności, bilansowania wielu źródeł energii, a także zapewnienia bezprzerwowego działania sieci rozdzielczych z wykorzystaniem automatyki restytucyjnej w sieciach średnich napięć. Taki kierunek jest zbieżny z pracami realizowanymi w firmie Siemens i wskazuje na potrzebę rozwijania tych obszarów.

Poziom prac z dziedziny automatyki i robotyki był równie wysoki. Wszystkie poruszały zagadnienia związane z najnowszymi technologiami i koncepcją przemysłu 4.0. Bardziej popularne stały się tematy związane z robotyką i automatyzacją procesów na styku maszyna-człowiek (dzięki zastosowaniu robotów kooperacyjnych).

Prezeska firmy podkreśliła, że pomimo szerokiego spektrum tematycznego konkursu, w jej odczuciu zgłoszone prace więcej łączy niż dzieli. Nowatorskość, nietuzinkowe podejście do pracy badawczej, podążanie za światowymi trendami, ale też autorzy: ambitni i pełni pasji do rozwijania swoich naukowych umiejętności. To potencjał, który koniecznie firma musi wspierać, doceniać i promować w możliwie najszerszym zakresie.

Źródło: mat. pras.