Kiedy praca zamienia się w karierę? – dyrektorki radzą nowicjuszkom

22 grudnia 2014

Przychodzą takie momenty w pracy, po których wszystko się zmienia. Niektórzy nazywają je kryzysami, inni momentami zwrotnymi. Jak je wykorzystać i przekuć w sukces podpowiadaja dyrektorki z  Orange Polska i Kompanii Piwowarskiej podpowiadają jak wykorzystać te chwile by zamienić zwykłą prace w karierę. Materiał powstał w ramach „Cyklu Wywiadów z Kobietami Biznesu” – wspólnego projektu portalu WysokieObcasy.pl i Karty Różnorodności.

Przerwa w pracy to nie koniec świata
Bożena Leśniewska, Orange Polska

Miałam dwa kluczowe momenty – gdy odkryłam, że skuteczność nie znosi wymówek, oraz kiedy nagle przestałam pracować i musiałam przyjrzeć się sobie.

Lekcje wyciągnięte z momentów zwrotnych

Nie myśl jak trybik
Kiedy byłam Dyrektorem regionalnym Polkomtelu w Krakowie w 1999 r., firma postanowiła na moim terenie zorganizować fetę jubileuszową uświetnioną koncertem Zbigniewa Preisnera. Za organizacje odpowiadała centrala, a ja i moi ludzie zapraszaliśmy klientów. Nagle, tydzień przed imprezą, o godzinie 21, zadzwonił do mnie prezes. Nigdy wcześniej tego nie robił. Powiedział, że jest rozczarowany przygotowaniami. Dlaczego dzwonił do mnie? Przecież to nie moja działka?

Nie drepcz w miejscu, lepiej się zatrzymaj
W 2003 roku, po 7 latach pracy w Polkomtelu, usunięto mnie ze stanowiska dyrektorskiego, by zrobić miejsce dla człowieka z klucza politycznego. Trafiłam do przechowalni – na nieoperacyjne stanowisko przy zarządzie. Choć korciło mnie, by unieść się honorem i rzucić papierami, postanowiłam zostać. I wydarzyła się rzecz zupełnie nieoczekiwana.

Bożena Leśniewska

Dyrektor wykonawczy ds. sprzedaży, Orange Polska

Moim największym sukcesem jest odkrycie, że to czego się nauczyłam przez 20 lat w branży, jest potrzebne innym. A nauczyłam się, przede wszystkim, że w życiu trzeba robić rzeczy  z sensem – fajne modele biznesowe, skuteczne organizacje i by robić to z ludźmi, którzy mają „flow”. „Flow” w biznesie określa pracę, która jest dopasowana do Twoich talentów, która wzbudza Twój entuzjazm. Ja to znalazłam między innymi w mentoringu. W wolnym czasie coraz częściej zajmuje się wspieraniem zdolnych ludzi w odnajdywaniu właściwego dla siebie miejsca w biznesie.

Udźwignąć awans i ryzyko

Marta Ogrodniczak

Odwaga nie wystarcza. Dopiero w połączeniu z ciężką pracą i zaufaniem przełożonych zamienia się w pas startowy dla kariery.

Lekcje wyciągnięte z momentów zwrotnych

Pilnuj przestrzeni prywatnej

Momentem zwrotnym był awans. Spadł na mnie nagle w 2009 r., o dwa lata wcześniej niż się mogłam spodziewać. Tak bywa, gdy zwalnia się stanowisko w korporacji, a firma chce je zapełnić człowiekiem z wewnątrz. Mój szef ufał, że dam radę kierować „trade marketingiem” w całym regionie północ. Ale ja wiedziałam, że jeśli nie udźwignę nowych obowiązków to nie będę miała do czego wracać.

Czekanie bywa najgorszą strategią

Drugim momentem zwrotnym była ogromna akcja promocyjna, która pokazała mi ile przewagi daje odwaga i tempo. W dużych firmach często panuje ostrożność. Uczą nas, że decyzję podejmuje się w oparciu o liczne analizy, badania i baczną obserwację konkurencji. Podjęcie ryzyka, choć modne, wcale nie jest łatwe do przeprowadzenia w korporacjach. Ryzyko równa się z wydawaniem pieniędzy bez gwarancji zwrotu.

Marta Ogrodniczak

Dyrektor w dziale sprzedaży regionu południe, Kompania Piwowarska
Moim sukcesem jest fakt, że od dziesięciu lat pracuję w jednej firmie, mimo zawodowego ADHD. Mój pracodawca zrozumiał, że muszę często dostawać nowe projekty by utrzymać wysoki poziom sprawczości. Firma na tym zyskuje i ja, która karmi się ciągłą zmianą.

Cykl Wywiadów z Kobietami Biznesu powstał w partnerstwie z portalem WysokieObcasy.pl