Jakie działania na rzecz środowiska naturalnego prowadzi biznes w Polsce? Trwa nabór dobrych praktyk do Raportu FOB

13 grudnia 2018

Jednym z przejawów odpowiedzialności firm jest troska o środowisko naturalne. Zwane często „niemym interesariuszem”, jest bardzo ważnym polem aktywności CSR-owej przedsiębiorstw, które  podejmują wysiłki mające na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Realizowane działania biznes może zgłosić do Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”.

Nowy termin zgłoszeń! Wyślij praktyki do 15 stycznia >>

Postępujące zmiany klimatyczne i wynikające z nich konsekwencje oraz wzrost świadomości firm w zakresie konieczności myślenia w kategoriach zrównoważonego rozwoju to jedne z najważniejszych czynników wpływających na rosnące zainteresowanie biznesu kwestiami środowiskowymi. Jest to także obszar, w którym z roku na rok coraz więcej organizacji zgłasza dobre praktyki do Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” – w ubiegłorocznej edycji publikacji zanotowano prawie trzydziestoprocentowy wzrost liczby nowych inicjatyw w porównaniu z Raportem za rok 2016. Wśród nich są działania związane z gospodarką obiegu zamkniętego, zero waste, zrównoważonym transportem, bioróżnorodnością, certyfikacją czy edukacją ekologiczną. W Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2017. Dobre praktyki” inicjatywy prośrodowiskowe firm stanowiły jedną z najliczniej reprezentowanych kategorii, co pokazuje, że jest to temat bardzo ważny dla przedsiębiorstw w Polsce, które są świadome wpływu, jaki wywierają na otoczenie.

Poprzez zgłaszanie dobrych praktyk do największego przeglądu działań CSR w Polsce, firmy przyczyniają się do upowszechnienia wiedzy o zaangażowaniu biznesu na rzecz środowiska, a także inspirują i zachęcają inne podmioty do podejmowania proekologicznych inicjatyw.

Zgłoszenia

Do raportu można zgłaszać praktyki nowe i długoletnie. Praktyki nowe to przykłady działań CSR dotychczas niepublikowane w żadnym z raportów Forum Odpowiedzialnego Biznesu, a realizowane w 2018 roku. Praktyki długoletnie opisano przynajmniej raz w dotychczas wydanych raportach i kontynuowane były również w 2018 roku.

Rozpoczęliśmy bardzo ważny i wyczekiwany przez wiele firm proces naboru działań CSR do jedynej w Polsce tak kompleksowej publikacji, podsumowującej odpowiedzialne społecznie działania biznesu. Serdecznie zapraszamy do zgłaszania aktywności CSR-owych. Firmy mogą rejestrować swoje praktyki do 9 stycznia. Zachęcamy jednak do wcześniejszego zapoznania się z formularzem, zasadami zgłoszeń i przygotowania się do przesłania działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. To ważne również z tego powodu, że w tym roku formularz przybierze nową formę. Funkcjonalności pozostają niemal identyczne, jednak sprawdzenie z wyprzedzeniem sposobu zgłaszania praktyk usprawni z pewnością cały proces. Wcześniejsza rejestracja może być dużym ułatwieniem zwłaszcza dla firm, które w tym roku będą debiutowały w naszym raporcie – przypomina Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zgłoszenie oraz publikacja dobrych praktyk jest bezpłatna. Ich rejestracji można dokonywać przez formularz: odpowiedzialnybiznes.pl/raport2018/, do 9 stycznia 2019 roku (włącznie).

Liczba zgłaszanych praktyk nie jest ograniczona, ale warunkiem ich zakwalifikowania jest zgodność z ideą społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju. Ostatecznej weryfikacji dokonuje Komitet Merytoryczny złożony z przedstawicieli Forum Odpowiedzialnego Biznesu pod przewodnictwem dyrektorki generalnej, Marzeny Strzelczak.

Więcej informacji na temat: zgłaszania i redakcji praktyk, obsługi formularza, ukazania się raportu, udziela Marta Borowska, menedżerka projektów w Forum Odpowiedzialnego Biznesu (tel. 22 627 18 71, e-mail: marta.borowska@fob.org.pl).

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to najważniejsza cykliczna publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wydawana od 2002 roku. Raport jest przeglądem aktywności firm, które zgłosiły swoje działania w zakresie CSR, oraz podsumowuje najważniejsze kwestie związane z odpowiedzialnym biznesem w danym roku w Polsce. W części wprowadzającej znajdują się artykuły i komentarze ekspertów/ekspertek. Stałym elementem publikacji jest także przegląd wybranych artykułów prasowych oraz kalendarium wydarzeń związanych z CSR. Poprzednie edycje dostępne odpowiedzialnybiznes.pl/typ-publikacji/raporty-publikacje-fob/.

Źródło: Informacja własna