Innowacje dla klimatu!

26 sierpnia 2010

Innowacje w przemyśle są niezbędnym warunkiem skutecznej ochrony globalnego klimatu. Zgodnie z wynikami najnowszych badań międzynarodowych zespołów ekspertów, nie ma już wątpliwości, że zmiany klimatu przyniosą katastrofalne skutki społeczne i gospodarcze, jeśli emisja gazów cieplarnianych nie zostanie zdecydowanie ograniczona. Odpowiedzialność za jej wysoki poziom ponoszą między innymi różne sektory gospodarki, przede wszystkim energetyka (26%), transport (19%) i przemysł (13%).

Innowacjom, jako instrumentowi ochrony klimatu poświęcona była zorganizowana 28 maja przez Koalicję Klimatyczną konferencja „Innowacje w przemyśle a ochrona klimatu”. Prelegenci zgodzili się, że w Polsce instrumenty na rzecz wprowadzania innowacyjności w przedsiębiorstwach nie są skuteczne. Brak ich koordynacji na poziomie krajowym przekłada się na trudności w uzyskaniu pełnych informacji na temat ich dostępności. Wiele do życzenia pozostawia także stopień ich dopasowania do potrzeb typowych polskich przedsiębiorstw.

W Polsce wykorzystujemy zaledwie jeden unijny instrument wspierający innowacje w ochronie środowiska, jest to Life +, tymczasem Hiszpania korzysta ze 147 tego typu programów – podkreśla Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej, prezes Okręgu Mazowieckiego Polskiego Klubu Ekologicznego – Nic dziwnego, że pod względem innowacyjności Polska zajmuje 24 miejsce wśród krajów należących do Unii Europejskiej. Za nami jest już tylko Bułgaria, Rumunia i Łotwa. Tymczasem, bez innowacji nie będzie możliwa racjonalna i skuteczna ochrona klimatu.

Mimo że, poziom wpierania innowacji pozostawia wiele do życzenia, można wskazać przykłady dobrych praktyk, które przyczyniły się do obniżenia emisji w różnych sektorach gospodarki. Podczas konferencji zaprezentowano pierwszy w Polsce projekt redukcji emisji podtlenku azotu w zakładach azotowych Anwil, dzięki któremu emisja gazów cieplarnianych została obniżona o 700 000 ton CO2 eq rocznie. Niezwykle istotne są także wszelkie projekty ograniczające emisje z transportu, ze względu na fakt, że pozostanie on jedynym sektorem, z którego emisja będzie wzrastać. Należą do nich przede wszystkim: wprowadzanie nowoczesnych metod zarządzania transportem i produkcja środków transportu o zwiększonej efektywności energetycznej oraz zasilanych ze źródeł alternatywnych w stosunku do ropy i węgla. Oczywistym jest, że innowacje służą nie tylko globalnemu klimatowi, ale przyczyniają się także do unowocześnienia i rozwoju przedsiębiorstw poprzez zwiększenie oszczędności i konkurencyjności, co ma szczególne znaczenie w okresie kryzysu.

Żeby poprawić efektywności instrumentów wspierających innowacyjność przedsiębiorstw, konieczne jest wzmocnienie presji na administrację poprzez pogłębienie współpracy między biznesem, nauką i sektorem pozarządowym. – mówi Zbigniew Karaczun.

Dobrym przykładem współdziałania między różnymi sektorami jest służąca wymianie poglądów i doświadczeń zorganizowana przez Koalicję Klimatyczną konferencja „Innowacje w przemyśle a ochrona klimatu“.