Górnicy-ozdrowieńcy oddają osocze a inicjatywa Bogdanki sięga coraz dalej

30 listopada 2020

Dotyczy firmy: Lubelski Węgiel Bogdanka,

Już ponad 60 osób zadeklarowało chęć oddania osocza. Są to pracownicy i związani z naszą kopalnią ozdrowieńcy. Pierwsze litry tego bezcennego leku trafiają do chorych na COVID-19. Podczas konferencji prasowej w dniu 5/11/2020 r. wojewoda lubelski Lech Sprawka podkreślał, że wspólna akcja i dar górników to w przyszłości wdzięczność, tych którzy będą zdrowi.

– Dziękuję za aktywne włączanie się w walkę z koronawirusa. Apeluję, do tych którzy już mają tę chorobę za sobą o oddawanie osocza – mówił wojewoda Lech Sprawka.

 

– Na tę chwilę mamy 60 osób zadeklarowanych, w sumie jest ponad 250 ozdrowieńców i myślę, że ta akcja będzie postępować – mówił podczas spotkania z mediami prezes LW Bogdanka Artur Wasil. – Dziękuję tym, którzy wywołali tę inicjatywę na kopalni, to nie są tylko pracownicy Bogdanki, ale też firm współpracujących. A na nasz apel odpowiedzieli, m.in. Górnik Łęczna, czy burmistrz Łęcznej. Podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się do akcji – mówił prezes Wasil.

Wśród tych, którzy zadeklarowali oddanie osocza jest Artur Brzozowski z ZG Kadra. Jak podkreślał na konferencji pracownicy Bogdanki od początku włączają się w propagowanie akcji. Powstała lista osób chętnych do oddania nie tylko osocza, ale też i krwi. To może być jedyna szansa na uratowanie czyjegoś zdrowia. – Jako ozdrowieniec nie miałem wątpliwości, że muszę oddać osocze – podkreślał Artur Brzozowiec.

Prof. Krzysztof Tomasiewicz kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK nr 1 w Lublinie zaznaczył, że osocze jest jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym lekiem na covid-19. Osocze wykorzystywane jest szeroko i widać już efekty. A że jest potrzebne, to o tym mówią statystyki, na 6 osób przyjętych w ciągu 24 godzin 5 potrzebuje podania osocza. – Ta inicjatywa jest bezcenna – jeśli bylibyśmy w stanie zagwarantować podanie osocza wszystkim potrzebującym komfort leczenia byłby zupełnie inny – mówił prof. Tomasiewicz.

Leszek Włodarski burmistrz Łęcznej z kolei przypomniał, że nie ma nic bardziej szlachetnego, jak uratowanie komuś życia, czy też pomoc w łatwiejszym przechodzeniu choroby. – Zachęcam do oddawania osocza – apelował burmistrz.

Dyr. RCKiK w Lublinie Małgorzata Orzeł mówiła, że zapotrzebowanie na osocze rośnie, tylko we wrześniu wydano 69 opakowań, w październiku 189, a przez pierwsze dni listopada już 23. W tej chwili na osocze oczekuje ok. 50 osób.

źródło: strona www Lubelski Węgiel „Bogdanka”