Fundusz Grantowy dla Płocka sfinansuje rekordową liczbę grantów dla płocczan

4 grudnia 2018

Dotyczy firmy: Orlen,

Fundacja Fundusz Grantowy dla Płocka sfinansuje 32 projekty, które będą realizowane dla mieszkańców miasta przez płockie organizacje pozarządowe oraz osoby indywidualne i grupy nieformalne.  Środki finansowe – dzięki którym możliwa będzie realizacja pomysłów płocczan – przekazał PKN ORLEN, Levi Strauss oraz Basell Orlen Polyolefins.

Niemal 300 000 zł zostanie przeznaczonych na 32 projekty, które zostaną realizowane w ramach IX edycji konkursu grantowego dla organizacji pozarządowych oraz w III edycji konkursu adresowanego dla osób indywidualnych i grup nieformalnych. To największa liczba projektów jakie Fundacja sfinansuje w dotychczasowej historii udzielania grantów. Zdaniem oceniających decyzja o wspieraniu tak licznej grupy pomysłodawców świadczy o rosnącej jakości wniosków oraz kreatywności twórców.

Wnioski zostały zweryfikowane i ocenione przez członków wszystkich struktur instytucji, czyli trzyosobowy Zarząd, jedenastoosobową Radę Programową i finalnie przez pięcioosobową Radę Fundacji. Wiele spośród 45 złożonych wniosków uzyskało pozytywne rekomendacje, a tylko część z nich nie uzyskała pozytywnej akceptacji, dlatego też do dofinansowania skierowana została rekordowa liczba projektów.

3 grudnia nastąpiło uroczyste wręczenie grantów i ogłoszenie projektów, które będą realizowane w ciągu  najbliższych 12 miesięcy w Płocku. Dzięki środkom z Fundacji, płocczanie w różnym wieku będą mogli skorzystać bezpłatnie m.in z zajęć sportowych, rekreacyjnych, edukacyjnych, teatralnych, tanecznych czy muzycznych.

Środki z Funduszu Grantowego pozwolą m.in. na zabezpieczenie i upowszechnianie dziedzictwa narodowego Biblioteki im. Zielińskich TNP, czyli renowację zabytkowych i niezwykle cennych książek, które po digitalizacji zostaną upowszechnione czytelnikom. Wsparcie lokalnych projektów to również możliwość organizacji żywych lekcji historycznych połączonych ze zwiedzaniem Muzeum Diecezjalnego. To także warsztaty dla rodziców i nauczycieli rozwijających kompetencje w pracy z dziećmi i młodzieżą. Wśród licznych pomysłów dla płocczan ciekawie zapowiadają się także warsztaty animacji twórczej dla młodzieży, która w efekcie będzie tworzyła film metodą poklatkową. Z kolei wielopokoleniowe rodziny i osoby samotne będą miały możliwość wzięcia udziału w warsztatach rękodzielniczych np. z ceramiki, filcowania czy tworzenia drewnianych zabawek. Interesujący pomysł dotyczący integracji rodzin zastępczych z Płocka oraz kampanii społecznej dotyczącej sprawowania nad dziećmi pieczy zastępczej oraz poszerzaniu wiedzy to kolejny projekt, który podniesie świadomość na temat zaburzeń takich jak FAS, ADHD, Asperger. Osoby prowadzące rodziny zastępcze i adopcyjne będą miały możliwość wzbogacenia swojej wiedzy dotyczącej sprawowania świadomej opieki. Dzieci z rodzin zastępczych będą miały natomiast możliwość zapoznania się, rozwijania swoich zainteresowań i umiejętności, poznania nowych miejsc, wzięcia udziału w różnych zajęciach i warsztatach terapeutycznych. Wśród licznych projektów są także adresowane do osób starszych. I tak np. powstanie Klub Seniora „Szansa” na osiedlu Łukasiewicza, odbędą się lekcje strzelania sportowego, a także projekt „Na polską nutę – śpiew łączy pokolenia”, który został przygotowany z myślą o seniorach w celu zapobiegania ich wykluczeniu społecznemu i kulturalnemu. Wsparcie z Fundacji umożliwi również przeprowadzenie kampanii edukacyjnej dotyczącej udzielania pomocy najbardziej potrzebującym osobom znajdującym się w sytuacjach zagrażających ich życiu i zdrowiu.

Osoby zainteresowane udziałem w projektach informacje na ten temat znajdą na stronie www.fundusz-grantowy.pl.

źródło: materiały prasowe firmy