ArcelorMittal podsumowuje działania społeczne

16 lipca 2018

Dotyczy firmy: ArcelorMittal Poland,

Firma ArcelorMittal, partner Forum Odpowiedzialnego Biznesu przygotowała podsumowanie działań prowadzonych na rzecz i we współpracy ze społecznościami lokalnymi w drugim kwartale 2018 roku. 

Chcemy być firmą przyjazną dla otoczenia. Wprowadzamy nowoczesne technologie, inwestujemy w urządzenia ograniczające nasz wpływ na naturę, dbamy o naszych pracowników, ale także wspieramy instytucje i stowarzyszenia działające na rzecz mieszkańców, a nasi wolontariusze nie tylko włączają się w te akcje, ale sami je inicjują.

Minigranty w Dąbrowie Górniczej

Program grantów przygotowany przez firmę skierowany jest do organizacji pozarządowych, stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielni socjalnych oraz grup nieformalnych, które działają na rzecz mieszkańców Krakowa i Dąbrowy.

Nasz program grantowy jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Dąbrowy Górniczej i Krakowa poprzez wspieranie tych organizacji oraz stowarzyszeń, które działają lokalnie i dostrzegają potrzeby najbliższego otoczenia. Bardzo pozytywnie zaskoczyła nas różnorodność przedstawionych projektów, które obejmują różne grupy mieszkańców: różne grupy wiekowe, osoby niepełnosprawne czy zagrożone wykluczeniem społecznym. Jednocześnie wszystkie zaproponowane projekty wpisują się w nasze obszary działania, jako firmy odpowiedzialnej społecznie: zdrowie, bezpieczeństwo, ekologię lub edukację, co było jednym z kryteriów oceny – podkreśla Karolina Muza – Adamiec, szef Biura Odpowiedzialności Biznesu.

Na tegoroczną edycję grantów ArcelorMittal Poland przeznaczył w Krakowie 100 tys. zł i tyle samo w Dąbrowie Górniczej. W Dąbrowie spośród 51 zgłoszonych projektów wybrano 14 najciekawszych. Wśród zwycięskich projektów znalazły się:

  • Dąbrowskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Serca”: Kocioł Matki Natury;
  • Klub Sportowy Unia Dąbrowa Górnicza: Trenujesz dla zdrowia – sprawdź się na bezpłatnej siłowni K.S. Unia w Dąbrowie Górniczej (Strzemieszyce);
  • Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce: Zielone miasto z ArcelorMittal Poland
  • OSP Dąbrowa Górnicza – Strzemieszyce: Aktywnie i bezpiecznie z OSP Strzemieszyce;
  • Fundacja Fabryka Kulturalna: „Zróbmy sobie ładny stolik” – upcycling;
  • Stowarzyszenie Sportowe EXTREME LIVE FOR RIDE: Świetlica Młodzieżowa Skate Room – Sport / Zdrowie / Edukacja;
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowie Górniczej Trzebiesławicach: Strażacy pomagają lokalnie dzięki ArcelorMittal;
  • Fundacja na Rzecz Promowania Aktywności Osób Niepełnosprawnych „Wygrajmy Razem”: „Miej Obraz Osoby Niewidomej”;
  • Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Małolat’’: „Zdrowo gotuję, świetnie się czuję‘’;
  • Stowarzyszenie Wspierania Talentów: Eksperymentalny Klub Odkrywców Matematyki;
  • Ziemia i my – Centrum Edukacji Ekologicznej: „Środowisko przyrodnicze to także ja”
  • Stowarzyszenie Pszczelarzy w Dąbrowie Górniczej: Dąbrowa Górnicza przyjazna pszczołom;
  • Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Sekcja Psów Ratowniczych WOPR Dąbrowa Górnicza: XII Mistrzostwa Polski Psów Ratowniczych i Pracujących w Wodzie;
  • Fajna Spółdzielnia Socjalna: Senior w Internecie i Cyfrowym świecie. 

…i Krakowie
Na konkurs dla krakowskich organizacji pozarządowych realizowany przy współpracy z Biurem Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych w Krakowie wpłynęło 51 wniosków. Komisja wybrała 11, które były jej zdaniem najciekawsze.

I tak w Krakowie zostaną zrealizowane projekty przedstawione przez organizacje:

  • Fundacja Faktor Kultura: „Zalew sportu”;
  • Stowarzyszenie i Ty Możesz Być Wielki: 4. Nowohucki Bieg Wokół Zalewu
  • ZHP Chorągiew Krakowska Hufiec Kraków-Nowa Huta: „Świadomy harcerz = bezpieczny harcerz”;
  • Krakowskie Centrum Taekwon-do: „Małe Smoki – Duże Możliwości”;
  • Fundacja Targ Pietruszkowy: „Akademia Pietruszkowa”;
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty: „Na Widelcu Zdrowia”;
  • Stowarzyszenie Kobieca Transmisja: „Karioka Girls Rock Camp”;
  • Fundacja Dzieci w Naturę: Dzieci w naturę – rodzinne spotkania z dziką przyrodą miasta;
  • Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie: „Wampiriada”;
  • Fundacja Wspierająca Prawidłowy Rozwój Dzieci i Młodzieży Rośniej Zdrowo: „Osiemnaście tras edukacyjnych po ziemi krakowskiej”;
  • Fundacja Wszyscy Obecni: Piknik po sąsiedzku: Ekosystem sąsiedzki.

Wolontariusze posprzątali Kopiec Wandy i Nowohucki Zalew

Ponad 100 mieszkańców Krakowa pojawiło się na rodzinnym pikniku przy Kopcu Wandy organizowanym z okazji Dnia Ziemi przez ArcelorMittal Poland i zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

– Ta inicjatywa była wstępem do kolejnych planowanych przez nas działań. Wspólnie chcemy zazielenić kopiec, wprowadzić wokół niego małą architekturę, by to miejsce stało się ponownie wizytówką Nowej Huty – mówi Piotr Kempf, dyrektor zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Wokół Kopca Wandy pojawią się nowe ławeczki, kosze na śmieci oraz drewniane leżaki, a ArcelorMittal Poland zadba o zieleń, która będzie współgrać z otoczeniem i wyeksponuje walory samego kopca. Ważny był także aspekt edukacyjny imprezy. Dzięki zajęciom z edukacji ekologicznej, dzieci uczą się dobrych nawyków.

W Antoniowie …czysty las ucieszył nas

W kwietniu br. około 70 mieszkańców Antoniowa zebrało się pod Świetlicą Środowiskową przy ulicy Spacerowej w Dąbrowie Górniczej – Antoniowie, aby posprzątać lokalny las. W tym roku dołączyli do nich również wolontariusze firmy ArcelorMittal oraz innych spółek w Grupie. Byli też przedstawiciele dąbrowskich organizacji Aktywna Dabrowa, OSP Ujejsce, Rady Osiedla Antoniów. Organizatorem akcji było Stowarzyszenie Przyjazny Antoniów. Akcję wsparła Alba MPGK i Nadleśnictwo Siewierz. Zebrano około 120 worków ze śmieciami.

Lepsza droga – bezpieczna droga

Ze wsparciem firmy Warsztat Terapii Zajęciowej w Olkuszu, prowadzony przez Stowarzyszenie Otwartych Serc Aktywnych Kobiet, zorganizował konkurs plastyczny na plakat o bezpieczeństwie dla swoich 30 podopiecznych. Konkurs „Lepsza droga – bezpieczna droga” dotyczył szeroko rozumianego bezpieczeństwa, ale „lepsza droga” też jest nawiązaniem do optymalnych warunków dla rehabilitacji oraz adaptacji zawodowej i społecznej dla osób niepełnosprawnych.
W zajęciach uczestniczy 30 dorosłych osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. W ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej w warsztacie prowadzona jest terapia zajęciowa w sześciu pracowniach.
Warsztat Terapii Zajęciowej realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej, poprzez rozwijanie umiejętności życia codziennego, trening interpersonalny oraz rozwijanie umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia, z uwzględnieniem sprawności psychofizycznej, stopnia dojrzałości społecznej i zawodowej, a także sfery emocjonalno – motywacyjnej.

Zdzieszowice – Osiedlok: zbiórka elektroodpadów

Stowarzyszenie Osiedlok wraz z Czystym Regionem zorganizowało w maju zbiórkę elektroodpadów i makulatury podczas, której najmłodsi wzięli udział w konkursie rysunkowym o tematyce segregacji śmieci. Akcję zorganizowali wolontariusze ArcelorMittal Poland Marek Skóra i Marcin Bagiński, którzy wzięli na siebie opiekę nad najmłodszymi. Zebrano górę elektroodpadów i makulatury, za które mieszkańcy otrzymali sadzonki krzewów i owoce. Dzieci uczestniczyły w grach i zabawach związanych z ekologią na ścieżce edukacyjnej. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek ufundowany przez naszą firmę.

Ładniejszy ogród w Domu PCK w Chorzowie

Dziewięciu wolontariuszy z naszej firmy pomogło w uprzątnięciu i zagospodarowaniu ogrodu przy Domu PCK w Chorzowie. Zgrabili liści, karczowali chwasty, porządkowali, bielili drzewa. Ośrodek Pielęgnacyjno-Opiekuńczego DOM PCK w Chorzowie Starym opiekuje się około 40 osobami: ludźmi w podeszłym wieku, przewlekle chorymi, niepełnosprawnymi, wymagającymi stałej pomocy, często samotnymi. Placówka jest ich „ostatnim” domem. Ogród, po uprzątnięciu i nasadzeniach, umożliwi podopiecznym spędzanie czasu na świeżym powietrzu. By mogli w każdej chwili z rodziną, wolontariuszem czy z pracownikiem wyjść do ogrodu, wypić kawę w altanie, poczytać książkę na ławce i plewić w małym ogródku, który nie wymaga schylania się.

Kurs komputerowy 50+ w Szymiszowie

Zajęcia doszkalające w zakresie obsługi komputerów i podstawowych programów komputerowych tym razem skierowano dla seniorów. Uczestnicy ćwiczyli włączanie komputerów, logowanie oraz podstawy posługiwania się touchpadem i klawiaturą. Uczyli się tworzenia folderów, kopiowania i przenoszenia ich oraz wykorzystania pendrive’a do przenoszenia plików między komputerami. Mieli również okazję poznać Internet. Zajęcia objęły też podstawy obsługi edytora tekstu.

Pomoc dla hospicjum

Nasza koleżanka – wolontariuszka – od lat współpracuje z sosnowieckim Hospicjum im. św. Tomasza Ap. Od wiosny zorganizowała szereg akcji, w których pomaga hospicjum w upiększaniu terenu wokół budynku. Piękne rabaty, drzewka i krzewy cieszą oczy podopiecznych i personelu.

Kto lubi żubry?

Dzięki wolontariuszom z ArcelorMittal Business of Excellence i ArcelorMital Poland podopieczni (w tym osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich) Miejskiego Domu Pomocy Społecznej „Złota jesień” w Świętochłowicach mieli możliwość wyjechać na wycieczkę do Rezerwatu „Żubrowisko” w Jankowicach. Wolontariusze zadbali o domowe ciasto na przekąskę.

Zielony Gołonóg

Ponad 100 drzew różnych gatunków i około 300 krzewów bukszpanu ozdobiło Gołonóg, dzielnicę Dąbrowy Górniczej za sprawą akcji sadzenia drzew na terenie gołonoskich wspólnot mieszkaniowych, którą ArcelorMittal Poland zorganizował razem ze Stowarzyszeniem Zielony Gołonóg w maju.

Jako organizacja społeczna wspólnie z partnerami takimi jak ArcelorMittal Poland pokazujemy, że warto zadbać o ekologię i zieleń otaczających nas skwerów na osiedlach i placach Dąbrowy Górniczej – mówi Piotr Zieliński, prezes zarządu stowarzyszenia.
Sadzenie drzew w Gołonogu nie jest pierwszą „zieloną” akcją, którą wspiera ArcelorMittal Poland. Firma posadziła już ponad 600 tys. drzew, a do tego od lat włącza się w podobne inicjatywy lokalnych stowarzyszeń i placówek edukacyjnych.

70 hutników w Półmaratonie Dąbrowskim

Ponad 1200 biegaczy z Polski i zagranicy oraz blisko 200 amatorów nordic walkingu 8 kwietnia wzięło udział w Półmaratonie Dąbrowskim ArcelorMittal Poland. Impreza odbyła się po raz jedenasty. Była to także wyjątkowa okazja do tego, by wesprzeć akcję „Biegnę dla Karoliny i Mai”, którą zorganizował PKO Bank Polski.
Uczestnicy, wśród których było bardzo wielu pracowników  firmy, wystartowali sprzed stadionu w Ujejscu, a po przebiegnięciu ponad 21 kilometrów finiszowali przed Halą Widowiskowo-Sportową „Centrum” w Dąbrowie Górniczej.

– Jesteśmy nie tylko współorganizatorem, ale również aktywnym uczestnikiem! W tym roku w zawodach uczestniczyło 70 pracowników wszystkich oddziałów naszej firmy. To bardzo miłe uczucie przebiec tak wymagający dystans, żeby na końcu otrzymać pamiątkowy medal – mówi Karolina Muza-Adamiec, szef Biura Odpowiedzialności Biznesu w ArcelorMittal Poland.

*****

W gronie Filantropów Krakowa

Za lokalne zaangażowanie firma została wyróżniona tytułem Filantrop Krakowa, w którym nagradzane są osoby i instytucje zaangażowane w działalność dobroczynną na rzecz potrzebujących mieszkańców miasta.

– Od 2000 roku staramy się wydobywać z cienia te instytucje i tych ludzi, którzy bezinteresownie pomagają potrzebującym, nie szczędząc sił, środków ani czasu – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – Wsparcie, którego udzielają, to wielkie zadanie, bardzo szlachetne i delikatne, ponieważ pomagają osobom konkretnym: dzieciom, starszym, niepełnosprawnym, pokrzywdzonym przez los – zaznaczył prezydent .

Arcelor Mittal otrzymał dyplom za prowadzoną działalność charytatywną.

– Wyróżnienie „Filantrop Krakowa A.D. 2017” jest dla nas bardzo cenne, ponieważ zostało nam przyznane przez społeczność lokalną. Jest dowodem na to, że słuchamy naszych interesariuszy, rozmawiamy z nimi i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby odpowiedzieć na ich potrzeby. Każdy zrealizowany projekt społeczny jest poprzedzony dyskusją, jak w najbardziej efektywny sposób możemy wesprzeć naszych sąsiadów. Gratulujemy pozostałym stowarzyszeniom, fundacjom, firmom nagrodzonym tym tytułem – to znak, że jest coraz więcej ludzi, którzy chcą pomagać i co najważniejsze, robią to na co dzień – podkreśla Karolina Muza-Adamiec, która odebrała dyplom w imieniu naszej firmy.

Odpowiedzialni w biznesie

ArcelorMittal Poland został partnerem Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zrównoważony rozwój to jeden z naszych priorytetów, dlatego współpraca z FOB pozwoli nam nabyć nową wiedzę i jeszcze lepiej pracować oraz wcielać zasady odpowiedzialnego biznesu w codziennym działaniu. Trzy dobre praktyki ArcelorMittal Poland znalazły się wśród wyróżnionych w tegorocznym raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” wydawanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Doceniono nasze Dni Równowagi, lokalne minigranty i pomoc bezdomnym zwierzętom – podkreśla Karolina Muza-Adamiec.

źródło: materiały prasowe firmy