Totalizator Sportowy partnerem letniej wyprawy na K2

21 czerwca 2017

Dotyczy firmy: Totalizator Sportowy,

W czwartek, 22 czerwca 2017, o godz. 14.55 – grupa polskich himalaistów, z Jerzym Natkańskim na czele, odleci z lotniska Okęcie w  Warszawie do Islamabadu w Pakistanie. Celem letniej wyprawy przygotowawczej na K2, której partnerem został Totalizator Sportowy, partner Forum Odpowiedzialnego Biznesu, jest wejście na drugi szczyt świata o wysokości 8611m n.p.m. i jednocześnie jak najlepsze przygotowanie, m.in. pod względem wyboru trasy, do  zimowego szturmu na K2. Ekspedycja stanowi jeden z punktów realizacji programu Polski Himalaizm Zimowy im. A. Hajzera, realizowanego przez PZA.

W ciągu 3-4 pierwszych dni ekipa Polaków dotrze do Skardu, a następnie do Askole, skąd rozpocznie niemal tygodniową karawanę do bazy pod K2. Start działalności górskiej jest zaplanowany na 5 lipca 2017. Tym razem Polacy będą atakować górę południowo-wschodnim filarem, tzw. drogą Basków, nazywaną też drogą Cesena. Powrót himalaistów do Polski planowany jest na pierwszą połowę sierpnia 2017 roku.

W projekt zaangażowała się marka LOTTO, która została nie tylko partnerem letniej wyprawy na K2, ale jednocześnie programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera (PHZ), realizowanego przez Polski Związek Alpinizmu (PZA).

Wyprawę wspiera również wielu wybitnych sportowców, w tym m.in.: Czesław Lang, legenda polskiego kolarstwa i organizator największego w kraju wyścigu Tour de Pologne; Irena Szewińska, najwybitniejsza polska sportsmenka, siedmiokrotna medalistka olimpijska czy Paweł Paczkowski i Mariusz Jurkiewicz, reprezentanci Polski w piłce ręcznej.

 

TRASA LETNIEJ WYPRAWY NA K2

Podczas letniej wyprawy na K2, ekipa polskich himalaistów będzie wspinać się
południowo-wschodnim filarem, tzw. drogą Basków, nazywaną też drogą Cesena. Prowadzi ona filarem między drogą Kukuczka-Piotrowski a Żebrem Abruzzi – którym polscy himalaiści próbowali wchodzić w 2016 roku – i łączy się z Żebrem Abruzzi na Ramieniu, między tzw. Czarną Piramidą i Szyjką.

Baza, z której ruszą himalaiści jest położona na wysokości 5150 m. Stąd droga prowadzi przez obóz 1 /5900m/, obóz 2 /6350m/ i obóz 3 /7000m/, aż do obozu IV, który został  zaplanowany na tzw. ‘Ramieniu’ /8000m/, skąd nastąpi atak na szczyt.

Letnia wyprawa na K2 realizowana będzie pod kierownictwem Jerzego Natkańskiego. Wszyscy himalaiści biorący udział w ekspedycji są członkami kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej Polskiego Związku Alpinizmu na rok 2017.

 

Więcej informacji na temat wyprawy: http://polskihimalaizmzimowy.com, http://www.fundacjakukuczki.pl, Polski Himalaizm Zimowy na FB i Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki na Facebooku.

źródło: materiały prasowe firmy