#TakeYourSeat na Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu: sposób na przyłączenie się do globalnej rozmowy

3 grudnia 2018

Organizacja Narodów Zjednoczonych uruchomiła kampanię „People’s Seat”, dzięki której wszyscy zainteresowani mogą przekazać swoją opinię obradującym na Szczycie Klimatycznym COP24 w Katowicach. ONZ zachęca do pisania wiadomości z hashtagiem #Takeyourseat, który zostanie dostarczony przywódcom biorącym udział w konferencji, przez znanego przyrodnika Sir Davida Attenborough.

– Jest to okazja dla ludzi z całego świata, niezależnie od ich narodowości i okoliczności, do wzięcia udziału w najważniejszej dyskusji tego stulecia; bezprecedensowe działania są potrzebne do osiągnięcia celów porozumienia z Paryża- powiedział Sir David Attenborough.

– Zachęcam wszystkich, by zajęli miejsca i dodali swój głos, aby „People’s seatę rzeczywiście reprezentował mieszankę głosów z całego świata” – dodał.

Inicjatywa „People’s seat”, uruchomiona przez Sekretariat Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC), zachęca do wysyłania informacji, które zostaną przekazane podczas sesji plenarnej COP24 przez Davida Attenborough w dniu 3 grudnia. Każdy, kto chce dodać swoją wiadomość o potrzebie działań na rzecz pilnego przeciwdziałania zmianom klimatu może to zrobić za pomocą hashtagu #TakeYourSeat na Twitterze.

Kampanię ogłoszono kilka tygodni po tym, jak Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) ONZ wydał raport pokazujący, jak pilne i możliwe jest jeszcze ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 ° C w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej. W raporcie ostrzegano, że jeśli nie podejmie się żadnych działań, świat zmierza ku ociepleniu o ponad 3 ° C.

CZYTAJ WIĘCEJ: Konieczne pilne ograniczenie wzrostu globalnej temperatury do 1,5°C. Nowy raport IPCC >>

Celem COP 24 jest uzgodnienie wspólnego planu wdrożenia Porozumienia Paryskiego z 2015 r. I zwiększenie ambicji, aby osiągnąć jego cele.

The People’s Seat zainauguruje także kolejną inicjatywę na rzecz zaangażowania obywateli: „ActNow”, czyli uruchomienie bota poprzez konto ONZ w aplikacji Messenger na Facebooku, który będzie przesyłał codzienne podpowiedzi i zalecenia do działań przyjaznych środowisku, np. takie jak wybieranie transportu publicznego i jedzenia mniejszej ilości mięsa – oraz śledził liczbę podjętych działań aby podkreślić wpływ, jaki wspólne działanie może wywierać na tak istotną kwestię jaką jest przeciwdziałanie zmianom klimatu.

źródło: https://news.un.org/