Sztuka na szlachetne cele

1 lutego 2018

Dotyczy firmy: Totalizator Sportowy,

W Krakowie w wyniku współpracy Stowarzyszenia Wiosna, Muzeum Narodowego w Krakowie, Fundacji Lotto oraz Allegro trwa wystawa, a równocześnie licytacja online, obrazów młodych polskich twórców na cele Szlachetnej paczki, kampanii skierowanej na pomoc najbardziej potrzebującym. Fundacja Lotto wspierająca projekt, powstała z inicjatywy Totalizatora Sportowego, partnera strategicznego Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Celem realizowanego przy wsparciu Fundacji Lotto projektu SZTUKA TERAZ  jest z jednej strony promocja sztuki i utalentowanych artystów a z drugiej uwrażliwianie Polaków na piękno i zbliżenie społeczeństwa do rynku sztuki.  Chcemy nauczyć, że obcowanie ze sztuką to nie tylko muzea i drogie wystawy, ale że każdy może być koneserem i posiadać własną domową galerię.  Chcemy pokazać, że kupując dzieła sztuki można pomagać nie tylko twórcom ale też ludziom potrzebującym. – piszą autorzy projektu.

Na czym to polega

W pierwszym etapie kuratorzy wyszukują zdolnych ale jeszcze nieznanych artystów (malarzy, rzeźbiarzy, fotografików) i zapraszają ich do programu. Artyści biorą udział w specjalnych warsztatach, dzięki którym mogą rozwijać swój talent i umiejętności a także spotkać się z już uznanymi, doświadczonymi twórcami. Oferowane przez uczestników programu dzieła zostaną ocenione przez specjalistów z Muzeum Narodowego w Krakowie, a najlepsze z nich wezmą udział w specjalnej wystawie.  Jednocześnie wszystkie prace będzie można kupić na internetowej aukcji a uzyskany w ten sposób dochód zostanie przeznaczony na wsparcie charytatywnego programu Szlachetna paczka.

Projekt połączył w tym roku blisko 30 kuratorów i 160 artystów, zarówno początkujących jak i osoby znane na rynku sztuki. Do SZTUKI TERAZ zaproszono grono ekspertów ze świata sztuki, designu i kolekcjonerstwa, do którego należą między innymi: Beata Bochińska – kreatorka trendów we wzornictwie, współpracująca z największymi firmami i najlepszymi projektantami, autorka bestsellerowego poradnika dla kolekcjonerów „Zacznij kochać dizajn”, Jacek Kołodziejski – jeden z najbardziej cenionych polskich fotografów, który łączy dorobek artystyczny z pracą dla prestiżowych marek i magazynów czy Łukasz Radwan – dziennikarz, krytyk i promotor sztuki. Eksperci spośród zgłoszonych 1120 prac wybrali najlepsze, które są pokazywane w MNK tuż obok „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci i najwybitniejszych dzieł Stanisława Wyspiańskiego.

Wystawa będzie prezentowana w Kamienicy Szołayskich w Krakowie od lutego do 15 kwietnia 2018 . Będą jej towarzyszyć wydarzenia edukacyjne, rozpowszechniające wiedzę o sztuce. 

źródło: materiały prasowe, Fundacja Lotto