Szpitalna znów łączy – trwa głosowanie na sąsiedzką inicjatywę

19 kwietnia 2017

Inicjatywa sąsiedzkiego pikniku na ulicy Szpitalnej w Warszawie, przy której mieści się m.in. biuro Forum Odpowiedzialnego Biznesu, dostała się do drugiego etapu konkursu  LECHSTARTER . Głosując za pośrednictwem strony konkursu, można przyczynić się do organizacji dwudniowego Festiwalu Szpitalna łączy, podczas którego wraz z mieszkańcami Warszawy, warszawskie organizacje pozarządowe, mieszkańcy i rezydenci ul. Szpitalnej, porozmawiają o tym, jak w wielomilionowej metropolii tworzyć zintegrowane, wspierające się mikrospołeczności, dbające o dobro wspólne i swoje najbliższe otoczenie.

Zagłosuj na Festiwal Szpitalna łączy!

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Ideą Festiwalu jest pokazanie przykładów wyjątkowych sąsiedzkich enklaw, w których mieszkańcy nie ograniczają swoich relacji do zdawkowego „dzień dobry”, ale dbają o wspólną przestrzeń i znajdują czas, żeby robić coś razem.

Wspólnie z innymi organizatorami chcemy dowiedzieć się, co jest spoiwem, które łączy ludzi i motywuje ich do kolektywnych działań w – niesprzyjających budowaniu bliskości – realiach wielkiego miasta.

Do udziału w Festiwalu zaprosimy na Szpitalną społeczników i aktywistów z innych zakątków stolicy, np.: Ursusa, Ursynowa, Wawra, Białołęki, Bemowa i Bielan, aby wymienić się z nimi doświadczeniami, jak na obrzeżach ruchliwych arterii, na wielkich osiedlach, a nawet w samym centrum Warszawy, mogą funkcjonować miejskie oazy – tworzone przez „rdzennych” mieszkańców, przyjezdnych oraz lokalnych sklepikarzy, bywalców restauracji, rzemieślników, pracowników biur i urzędów.

Dwudniowa impreza będzie również okazją do poznania ulicy od podszewki – odwiedzenia miejscowych inicjatyw społecznych, kawiarni, sklepów czy punktów usługowych, które przygotują z tej okazji specjalne atrakcje, dzieląc się tym, co mają najlepszego.


Nie mamy wątpliwości, że na Szpitalnej stworzyła się niezwykła wspólnota. Są tu tubylcy, którzy uosabiają przedwojenny klimat tego miejsca, są wrażliwcy pochłonięci pracą na rzecz innych, są przedstawiciele nowoczesnej, tętniącej życiem Warszawy, dzięki którym na Szpitalnej panuje ruch dniem i nocą.


Podczas festiwalu planowane są m.in. warsztaty, debaty, koncerty, spacery po okolicy, wspólne śniadanie i targowisko.

Dlaczego potrzebujemy Waszego wsparcia?

Sąsiedzka inicjatywa na Szpitalnej ma szansę na zdobycie 50 tysięcy złotych, które będziemy mogli przeznaczyć na pokrycie niektórych kosztów organizacyjnych.
To może być dobry kapitał do zbudowania na nim czegoś większego – imprezy, która podobnie jak w 2014 roku przyciągnie na Szpitalną warszawiaków i pozwoli nam nauczyć się czegoś nowego od siebie nawazajem.
To internauci rozstrzygną, które inicjatywy zwyciężą i zostaną zrealizowane.

Głosować można raz dziennie tu: goo.gl/xvhPEm do 8 maja do godz. 14.00.

Aby bliżej poznać, zobaczyć kim jesteśmy i co robimy – obejrzyjcie film, który opowiada o ludziach, którzy tworzą lub tworzyli w przeszłości mikrospołeczność „Szpitalnej”:

Link do filmu: https://www.facebook.com/pg/szpitalnalaczy/posts/?ref=page_internal

źródło: materiały prasowe organizatorów