Ruszyła druga wielka „Kumulacja Aktywności” – Totalizator Sportowy

8 września 2014

Dotyczy firmy: Totalizator Sportowy,

Aż 70 wybitnych sportowców, mistrzów świata i olimpijczyków, będzie prowadzić zajęcia sportowe dla gimnazjalistów w całej Polsce. W piątek (5 września) zainaugurowana została druga edycja programu „Kumulacja Aktywności”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja LOTTO Milion Marzeń. Celem akcji jest zachęcenie młodzieży gimnazjalnej do większej aktywności fizycznej. Patronat nad tegoroczną edycją objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Z badań przeprowadzonych przez CBOS[1] dla Fundacji LOTTO Milion Marzeń wynika, że większość młodych ludzi wybiera siedzący tryb życia i dużą część swojego czasu spędza przed ekranem komputera lub telewizora. Co trzeci uczeń (prawie 35%) ogranicza swój ruch tylko do lekcji WF, a zajęcia sportowe nie kojarzą mu się z rozrywką, przyjemnością czy relaksem. Gimnazjalistów przed uprawianiem sportu powstrzymuje bardzo często lęk przed kompromitacją, ośmieszeniem się przed rówieśnikami. Nie mają ochoty rywalizować
w dyscyplinie, w której nie czują się pewnie i istnieje duże ryzyko porażki.

Opinie dorosłych na temat aktywności fizycznej gimnazjalistów są równie alarmujące. Według najnowszych badań Grupy IQS[2], zrealizowanych w sierpniu br. na zlecenie Fundacji LOTTO Milion Marzeń, aż 68% dorosłych uważa, że młodzież nie chce się zajmować sportem, ponieważ jest zbyt leniwa. Zdaniem 79% respondentów, gimnazjaliści nie mają czasu na sport, ponieważ za dużo czasu spędzają przy komputerze, przed telewizorem czy na spotkaniach towarzyskich. Z kolei 65% procent badanych wskazuje, że problemem jest brak odpowiednich wzorców, które zachęcałyby młodych do ruszenia się sprzed komputera czy telewizora. Dorośli zwracają uwagę, że w ich okolicy brakuje ofert ciekawych pozaszkolnych zajęć sportowych dla młodzieży, odpowiednich miejsc do rozwijania aktywności sportowej oraz osób zachęcających do uprawiania sportu, które mogłyby zainspirować młodzież (64%).

W odpowiedzi na wskazane w badaniach problemy i deficyty, Fundacja LOTTO Milion Marzeń przygotowała i uruchomiła ogólnopolski program adresowany do młodzieży gimnazjalnej. – Chcemy pokazać młodym ludziom, że sport nie jest tylko dla wybranych, sprawnych fizycznie młodych mistrzów, a jego uprawianie nie musi oznaczać przykrej konfrontacji ze swoimi słabościami. Aktywność fizyczna to przede wszystkim dobra zabawa w dobrym towarzystwie, możliwość spotkania się z przyjaciółmi, zrobienia wspólnie czegoś fajnego – mówi Bartosz Mielecki, Prezes Fundacji LOTTO Milion Marzeń. – Do współpracy zaprosiliśmy najlepszych polskich sportowców – dodaje Bartosz Mielecki.

Zdjęcie przedstawia Bartosza Mieleckiego, Prezesa Fundacji Lotto Milion Marzeń, w towarzystwie ćwiczących uczcniów ze wspieranych przez fundację szkół.

Do udziału w rozpoczętej właśnie II edycji programu fundacja zaprosiła 70. wyłonionych w konkursie wybitnych sportowców: olimpijczyków, mistrzów świata i krajowych medalistów. Znaleźli się wśród nich m.in. wioślarze Marek Kolbowicz i Tomasz Kucharski, uprawiająca strzelectwo Renata Mauer-Różańska czy judoka Paweł Nastula. Do kwietnia 2015 roku w całej Polsce sportowcy będą prowadzili bezpłatne zajęcia dla młodzieży gimnazjalnej. Każdy mistrz zrealizuje dla zrekrutowanej przez siebie grupy ok. 20 osób cykl 36 zajęć według własnego, autorskiego scenariusza. Organizatorzy przewidują, że z programu skorzysta w tym roku szkolnym ponad 1400 gimnazjalistów.

Chciałbym pokazać młodym, że sport to przede wszystkim prawdziwe emocje, „na żywo”. Żadna aplikacja czy gra komputerowa nie zastąpi im tego. Jeszcze przyjdzie moment, że będą musieli spędzać dużo czasu w biurach, przed komputerami. Teraz więc niech się cieszą sportem oraz wolnością i radością z przebywania z innymi, jakie ten daje – mówi judoka Paweł Nastula, mistrz olimpijski i dwukrotny mistrz świata, który już po raz drugi w ramach programu poprowadzi zajęcia dla gimnazjalistów.

Choć głównymi adresatami działań realizowanych w ramach „Kumulacji Aktywności” są gimnazjaliści, to organizatorzy zwracają również uwagę na rolę dorosłych w kształtowaniu prosportowych postaw młodzieży. – Niechęć młodych ludzi do aktywności fizycznej nie leży w ich naturze. Trzeba ich po prostu pobudzić i zainspirować, pokazać inną perspektywę, a do tego także potrzebne są odpowiednie narzędzia, wiedza i język – tłumaczy Bartosz Mielecki. Dlatego dla rodziców i nauczycieli Fundacja przygotowała cykl materiałów edukacyjnych, pokazujących, w jaki sposób można zachęcić gimnazjalistów do aktywności fizycznej. Na stronie internetowej: www.kumulacjaaktywnosci.pl dostępne będą scenariusze zajęć sportowych przygotowane przez sportowców, a już teraz można skorzystać ze skryptów z zajęć i obejrzeć reportaże filmowe z lekcji realizowanych przez mistrzów w ramach pierwszej edycji programu.

W pierwszej edycji „Kumulacji Aktywności” wzięło udział 50 sportowców, w tym 27 olimpijczyków, którzy przeprowadzili łącznie niemal 2,5 tysiąca godzin zajęć. W treningach uczestniczyło łącznie ponad 1 200 gimnazjalistów z całej Polski.

[1] Badanie postaw i opinii oraz motywacji młodzieży gimnazjalnej w odniesieniu do aktywności sportowej jako formy spędzania czasu oraz sposobu kształtowania u niej prosportowych postaw, CBOS dla Fundacji LOTTO Milion Marzeń, 2012

[2] Badanie OMNIBUS „Aktywność Fizyczna Młodzieży”, Grupa IQS dla Fundacji LOTTO Milion Marzeń, 2014

Źródło: informacja prasowa