Kim jesteśmy
Współpraca
Promocja
Baza wiedzy
Program Partnerstwa
Inteligentne roboty dezynfekujące, opracowane zaledwie w ciągu jednego tygodnia przez Siemensa i firmę Aucma, już wkrótce pomogą chińskim szpitalom zwalczać różne typy wirusów, w tym obecnie najgroźniejszego – koronawirusa.
„Roboty dezynfekujące potrzebne od zaraz!”
Pośród przytłaczającej liczby informacji o trwającej w Chinach epidemii koronawirusa, to wezwanie przykuło szczególną uwagę Yu Qi, szefa zespołu badawczego w laboratorium stworzonym przez Siemensa i firmę Aucma. Korzystając ze swojego doświadczenia, w krótkim czasie specjaliści zaprojektowali inteligentnego robota dezynfekującego, którego głównym zadaniem będzie wyręczenie ludzi w sterylizacji obszarów wysokiego ryzyka zakażenia. W prace nad prototypem specjalistycznego robota włączył się cały zespół laboratorium. Pracowali pod presją czasu wiedząc, że zarówno personel szpitali, jak i pracownicy zajmujący się dezynfekcją potrzebują szybko wsparcia w walce z koronawirusem.
Elektryczny robot do dezynfekcji
Większość robotów dezynfekujących dostępnych na rynku jest napędzanych z dwóch źródeł: benzyną i energią elektryczną. Jednak ponieważ tankowanie robotów w miejscu pracy nie jest ani ekologiczne, ani wygodne, zespół postanowił opracować wyłącznie elektryczne roboty do dezynfekcji. Pracownicy Siemensa w Chinach i firmy Aucma rozpoczęli projekt 7 lutego, zaraz po przedłużonych obchodach chińskiego Nowego Roku. Pracowali nie patrząc na zegarek, optymalizując projekt robota tak, aby jak najszybciej przekazać go do realizacji i dostarczyć szpitalom. Zespół miał do pokonania szereg wyzwań, np. jak zmaksymalizować efekty sterylizacji przy mniejszym zużyciu środków dezynfekujących i jak poszerzyć do 360o zasięg opryskiwania, nawet w mniejszych pomieszczeniach.
Walidacja projektu obejmowała testy produktu i zbieranie opinii od użytkowników. Jednym z głównych założeń był stworzenie prostego w obsłudze robota, który byłby przystosowany do pracy w różnych warunkach użytkowania. Mimo licznych utrudnień – z uwagi na zagrożenie zarażeniem koronawirusem, członkowie zespołu badawczego pracowali ze sobą głównie przez telefony – prototyp powstał w bardzo szybkim tempie.
– W tym czasie wykonałem tyle połączeń, że mój telefon cały czas się rozładowywał – wspomina Sun Zhaojun, kierownik projektu po stronie Siemensa.
15 lutego, w zaledwie tydzień od rozpoczęcia prac, zespół pomyślnie ukończył pierwszego robota dezynfekującego.
Zasilany baterią litową robot z dwoma dyszami do opryskiwania może dezynfekować od 20 000 do 36 000 m2 w ciągu 1 godziny. Obrotowa kamera zamontowana na jego szczycie przesyła filmy i informacje w czasie rzeczywistym do operatora, który zdalnie steruje maszyną. Aby umożliwić robotom łatwe poruszanie się na różnych nawierzchniach, zespół zastosował podwozie gąsienicowe zamiast kół, co znacząco poprawia zdolność do pokonywania przeszkód i wjazdu na wzniesienia. Nowe roboty dezynfekujące są gotowe do produkcji i już wkrótce zostaną wykorzystane w szpitalach do powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusów. W następnej kolejności zostaną dostarczone do szkół, biur, zakładów produkcyjnych i innych miejsc publicznych dla zapewniania bezpieczeństwa funkcjonowania przebywających tam osób. Dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań, zarówno w konstrukcji robota, jak i autonomicznych systemach sterowania, zespół złożył już dwa wnioski o patenty krajowe nowej generacji maszyn.
❗❗❗Robot dezynfekujący opracowany przez #Siemens wspiera walkę z koronawirusem. W pełni elektryczny prototyp robota dezynfekującego powstał zaledwie w tydzień! https://t.co/L3oMQjqECB#koronawirus #robot #AI #COVID-19 pic.twitter.com/KcN6wMBp0X — Nina Vincenz-Krajewska (@Nina22668294) March 25, 2020
❗❗❗Robot dezynfekujący opracowany przez #Siemens wspiera walkę z koronawirusem. W pełni elektryczny prototyp robota dezynfekującego powstał zaledwie w tydzień! https://t.co/L3oMQjqECB#koronawirus #robot #AI #COVID-19 pic.twitter.com/KcN6wMBp0X
— Nina Vincenz-Krajewska (@Nina22668294) March 25, 2020
Źródło: mat. pras.
Jak wspieramy agroprzedsiębiorczość w #Nestlé i dlaczego nasze działania są tak istotne? Obejrzyj wideo i przekonaj się sam/a! https://tinyurl.com/rolnictworegeneracyjne #Nestle #ZeroNet
Ostatnie dni naboru artykułów do #Pióraodpowiedzialności ✒️ Zgłoszenia najlepszych tekstów o #CSRwPL & #zrównoważonyrozwój należy dokonać przez formularz online do 28 lutego! 🔗 https://bit.ly/3kaP0P2 #media #gazety #czasopisma #portale
P. Szczygielski: #ESG i Greendeal na poziomie UE. Jaką rolę będzie miał do odegrania polski sektor bankowy? #projektekf #odpowiedzialnefinanse #videoekf #kwadransekf #ryzyka #zarządzanieryzykiem #nażywo #live https://www.youtube.com/watch?v=aEilb4auh3M&feature=emb_logo
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika. Korzystając z serwisu lub klikając „Zaakceptuj” akceptujesz naszą Politykę Prywatności dotyczącą przetwarzania danych osobowych i domyślne ustawienia skryptów na stronie.
Ustawienia i Polityka Prywatności
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika.
Po lewej znajdziesz informacje o tym, jakie ciasteczka i skrypty są używane, oraz jaki wpływ mają na twoją wizytę na stronie.
W naszej Polityce Prywatności znajdziesz opis tego w jaki sposób zarządzamy danymi osobowymi.
Polityka Prywatności
UWAGA: Te ustawienia mają zastosowanie jedynie w przeglądarce i na urządzeniu, którego teraz używasz.
Analityka Google
Dzięki Analityce Google zbieramy dane na temat lokalizacji urządzenia, odwiedzanych przez ciebie stron i twoim zachowaniu w serwisie.
Facebook Pixel
Facebook Pixel służy do sledzenia ciebie i twojej aktywności na stronie w celu targetowania do ciebie naszych reklam i kampani w portalu Facebook.