Pracownicy-wolontariusze Banku BGŻ BNP Paribas wspierają lokalne społeczności

4 grudnia 2017

Bank BGŻ BNP Paribas, partner Forum Odpowiedzialnego Biznesu, od 6 lat pod hasłem „Możesz na mnie polegać”, realizuje program wolontariatu pracowniczego. W ramach podejmowanych akcji, pracownicy Banku aktywnie angażują się w życie środowisk, w których mieszkają oraz pracują i wspólnie z organizacjami społecznymi pomagają w rozwiązywaniu lokalnych problemów. Tylko w 2017 roku 750 pracowników z biur Centrali i oddziałów Banku BGŻ BNP Paribas dobrowolnie przepracowało na rzecz innych 4574 godzin, angażując się w wybraną formę wolontariatu. 

Biorąc pod uwagę różnorodne umiejętności i zainteresowania pracowników, Bank BGŻ BNP Paribas określił kluczowe formy zaangażowania społecznego obejmujące: wolontariat zespołowy, kompetencyjny, indywidualny oraz zaangażowanie akcyjne. Program wolontariatu pracowniczego w Banku BGŻ BNP Paribas rozwija się z roku na rok, nie tylko przybywa wolontariuszy, ale także wzrasta jakość ich działań. Pracownicy nawiązują coraz częściej długofalową współpracę, regularnie wspierając wybrane organizacje w swoim otoczeniu.  

 Mamy w Banku niesamowitych wolontariuszy, czasem działających od lat, a niekoniecznie widocznych dla innych. Jesteśmy z nich dumni. Ich działania warto pokazywać innym, bo to jest „zaraźliwe” i motywuje do podejmowania kolejnych niezwykle potrzebnych inicjatyw skierowanych do lokalnych społeczności. Cieszy, że liczba pracowników-wolontariuszy w naszym Banku sukcesywnie rośnie – mówi Jerzy Śledziewski, wiceprezes zarządu Banku BGŻ BNP Paribas i jednocześnie jeden z pracowników-wolontariuszy. – Dzięki realizowanym projektom przez naszych pracowników najmłodsi pacjenci z Oddziału Onkologii Dziecięcej w Rzeszowie uczestniczyli w zajęciach teatralnych oraz warsztatach śmiechu. Z kolei przedszkolaki ze wsi Tereszewo w województwie warmińsko-mazurskim poznały zasady zdrowego odżywiania, a mieszkańcy Chełmna zasadzili ponad 200 sadzonek roślin w zaniedbanych częściach swojego miasta, wzmacniając przy tym swoją świadomość ekologiczną. Te przykłady doskonale pokazują, jak ważne i różnorodne są inicjatywy lokalne, a co najważniejsze jak idealnie wpisują się w potrzeby danej społeczności. Podejmując takie działania możemy realnie pomóc, ale także wspólnie spędzać czas i angażować w akcje nasze rodziny i przyjaciół – podkreśla Jerzy Śledziewski.

Co roku w ramach wolontariatu zespołowego w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – 5. grudnia rozpoczyna się w Banku „Konkurs na Najlepsze Projekty Społeczne”. Pracownicy tworzą kilkuosobowe zespoły i wraz z lokalną organizacją społeczną (tzw. partnerem projektu) planują inicjatywę odpowiadającą na zaobserwowane problemy.

Konkurs prowadzony jest przez Fundację BGŻ BNP Paribas i Biuro CSR od 2011 roku. Tylko w 2017 roku w projekcie uczestniczyło 116 wolontariuszy, którzy przepracowali na rzecz innych 1440 godzin, zrealizowali 26 inicjatyw na rzecz 3639 beneficjentów. Oprócz konkursu, Fundacja, angażuje pracowników w działania charytatywne oraz własne inicjatywy, takie jak coroczna akcja krwiodawstwa w Banku, a także zachęca pracowników do wolontariatu kompetencji, m.in. w ramach sektorowego projektu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL.

źródło: materiały prasowe firmy