„Polacy o jakości powietrza” – badanie PGNiG

14 listopada 2017

Dotyczy firmy: PGNiG,

Grupa PGNiG, partner Forum Odpowiedzialnego Biznesu, zainaugurowało kampanię edukacyjną „Powietrze bez śmieci”, a podbudowę do podejmowanych w ramach tej kampanii działań działań stworzyło ogólnopolskie badanie „Polacy o jakości powietrza”, które w sierpniu br. na zlecenie PGNiG zrealizowała firma badawcza Danae.

Czytaj więcej >> Grupa PGNiG rusza z kampanią edukacyjną „Powietrze bez śmieci.”

Omówienie wyników badania

Jedna czwarta wszystkich respondentów zetknęła się z ostrzeżeniem smogowym. Ponad 40% Polaków uważa, że nie ma wpływu na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Jednocześnie jako jego główne przyczyny wskazujemy te, które zależą najczęściej od nas samych: palenie śmieci w domowych piecach (71%), spaliny samochodowe (51%), stare i niesprawne domowe piece (45%) oraz ogrzewanie przy użyciu węgla (36%).

POBIERZ RAPORT Z BADAŃ – Polacy o jakości powietrza w Polsce_PGNiG 14.11.2017

Wśród podejmowanych przez Grupę PGNiG działań jest wspieranie samorządów w realizacji lokalnych programów ograniczenia niskiej emisji.

Obecnie w kilkunastu miejscowościach południowej Polski, gdzie problem niskiej emisji jest największy, działają punkty informacyjne dla mieszkańców. Takie punkty działają już m.in. w Oleśnicy, Dzierżoniowie, Bielawie, Skawinie, Krynicy-Zdroju i Kudowie-Zdroju.  Można w nich uzyskać informacje o możliwościach rozpoczęcia korzystania z gazu ziemnego i szacunkowych kosztach inwestycji – mówi Henryk Mucha, prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny. Partnerzy techniczni PGNiG OD pomagają mieszkańcom zaplanować inwestycje, wypełnić dokumenty i przygotować wnioski o pozyskanie środków na dotacje celowe. Oferują też wykonanie instalacji gazowej lub grzewczej i pomoc w uzyskaniu dokumentów wymaganych do uzyskania zgody na korzystanie z instalacji.

Równolegle Polska Spółka Gazownictwa prowadzi szeroko zakrojoną akcję rozwoju sieci dystrybucyjnej gazu w Polsce. – Do tej pory PSG podpisała 457 listów intencyjnych z gminami, które chcą rozwijać lokalne sieci gazownicze. W następstwie tej akcji trwają obecnie analizy możliwości realizacji inwestycji w poszczególnych gminach, jednak już teraz można powiedzieć, że do końca 2022 roku Polska Spółka Gazownictwa planuje zgazyfikować około 125 gmin,  m.in.  gminy: Mońki, Krynica Morska i Hajnówka – mówił Marian Żołyniak, wiceprezes PSG. Jednocześnie rośnie z kwartału na kwartał liczba nowych przyłączy gazowych instalowanych przez PSG.

W tym samym czasie PGNiG Termika promuje ciepło systemowe – w szczególności na terenach silnie zurbanizowanych – jako alternatywę dla lokalnych kotłowni. Kilka tygodni temu rozpoczęła się potężna inwestycja – budowa bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań. – Blok budowany z myślą o przyszłości zapewni bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji warszawskiej i jednocześnie przyczyni się do odczuwalnej poprawy jakości powietrza. Dotychczas eksploatowane kotły zostaną wycofane z użytku i zastąpione nową jednostką wytwórczą, która umożliwi zwiększenie produkcji energii elektrycznej w elektrociepłowni o 55% oraz przede wszystkim przyczyni się do obniżenia emisji  szkodliwych pyłów i gazów. Nowa inwestycja poprawi również  komfort życia lokalnej społeczności  w postaci zmniejszonego ruchu z i do zakładu. Wykorzystanie gazu zamiast węgla znacznie zmniejszy potrzebę transportu węgla jak i odpadów paleniskowych – powiedział Tomasz Wilczak, wiceprezes PGNiG Termika

Najbardziej niezadowoleni z jakości powietrza są mieszkańcy południowej i centralnej części kraju, a szczególnie województwa śląskiego (66%), mazowieckiego (51%) i małopolskiego (50%). Ciekawe, że aż 85% mieszkańców wsi jest zadowolona z jakości powietrza. – Większość z nich nie zdaje sobie sprawy, że problem niskiej emisji dotyczy ich tak samo jak mieszkańców większych aglomeracji
– informował Marcin Szczudło, Dyrektor ds. Komunikacji w PGNiG OD.

Według badanych najlepszym sposobem na ochronę mieszkańców przez smogiem jest karanie wysokimi mandatami za palenie śmieci w piecach domowych (77%), zakaz palenia niskiej jakości węglem (67%) i wprowadzenie nowoczesnych technologii w przemyśle (65%).

źródło: materiały prasowe firmy