Początki FOB – grupa entuzjastów i trzy firmy

15 lipca 2015

W 2000 roku o CSR w Polsce słyszało niewielu, etyka biznesu kojarzyła się z dyscypliną akademicką, a sam biznes podnosił się powoli po zawirowaniach kryzysu w Azji Południowo-Wschodniej. Z drugiej strony poprzedni rok obfitowały w istotne wydarzenia – w Davos Kofi Annan, ówczesny sekretarz generalny ONZ zaprezentował Global Compact, a w Seattle globalny ruch obywatelski pokazał swoją siłę.

W Polsce przedostatni rok XX stulecia także miał olbrzymie znaczenie dla rozwoju CSR. Rozpoczął się od pierwszej publicznej dyskusji na temat społecznie odpowiedzialnego biznesu w naszym kraju. Zorganizowała ją Business Leaders Forum i przyciągnęła setkę gości, wśród nich prof. Wojciecha Gasparskiego i Michała Boniego. W kwietniu tego samego roku Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego zaprosiła przedstawicieli Business in the Community, by w gronie menedżerów firm, zarówno polskich jak i zagranicznych dyskutować o tym, jaką rolę powinien pełnić biznes w społeczeństwie. Akademia Rozwoju Filantropi, która obchodziła w 1999 roku swoje pierwsze urodziny wydała wtedy publikację: „Filantropia. Szlachetna pomoc czy złoty interes? Jak przedsiębiorcy w Polsce wspierają działania społeczne”.

W pokoiku na Hożej

W 1999 roku odbywały się także pierwsze spotkania niewielkiej, na początku kilkuosobowej grupy, która, nieco poszerzona rok później założyła Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Spotkania zaczęły się jesienią, a 27 listopada przygotowano listę ponad 30 zasad, których miałby przestrzegać firmy, zainteresowane nawiązaniem współpracy z organizacją. Samo spotkanie założycielskie odbyło się na początku 2000 roku. Pierwsze biuro Forum Odpowiedzialnego Biznesu mieściło się przy ulicy Hożej, w pokoju udostępnionym przez Fundację Nasza Ziemia. Jednemu z członków-założycieli udało się także namówić firmę, w której pracował – ABB do wsparcia przedsięwzięcia. Tego samego roku organizację wsparły jeszcze dwie firmy – Danfoss i BP, dając jej legitymizację do działania w świecie biznesu.

Z Leszkiem Balcerowiczem o CSR

Jeszcze w 2000 roku Forum zorganizowało swoją pierwszą konferencję, której jednym z kluczowych gości była postać dziś niekojarzona z CSR – Leszek Balcerowicz. Wtedy, jak się okazało również miał niewiele wspólnego z tą ideą, wchodząc w spór z drugim z gości wydarzenia – Robertem Rubinsteinaem, dzisiaj guru odpowiedzialnego inwestowania. Kolejna konferencja FOB została zorganizowana w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jednym z prelegentów był Jerzy Buzek, ówczesny premier. W 2002 roku opublikowano pierwszy z raportów Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki.

Ludzie, ludzie …

Forum Odpowiedzialnego Biznesu nie powstało w próżni, było efektem zarówno napływania idei z krajów położonych nieco bardziej na zachód, jak i zmiany postrzegania zadań, przed którymi stoi biznes w Polsce. Jednak społeczna odpowiedzialność biznesu to setki działań na rzecz rozwoju tej koncepcji. Bez ludzi jednak, ich pomysłu, inicjatywy, chęci kontynuacji nie byłoby postępu w CSR. Czas ich nagrodzić.