Dokładnie rok po rozpoczęciu prac legislacyjnych Parlament Europejski uchwalił dyrektywę nakładającą obowiązek raportowania danych pozafinansowych na największe firmy w Unii Europejskiej. Wynikiem dzisiejszego głosowania ma być poprawa transparentności około 6000 przedsiębiorstw.
Dyrektywa będzie teraz wdrażana do systemów prawa krajowego przez państwa wspólnoty. Obejmie przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 500 pracowników. Działać będzie w myśl zasady „raportuj lub wyjaśnij”, co oznacza, że firmy, które nie ujawnią szczegółów swojej działalności będą zmuszone do informowania o powodach zaniechań.
– Najnowsza dyrektywa jest kolejnym krokiem w stronę rozwijania transparentności w firmach. Dotyczy ona największych przedsiębiorstw w Unii Europejskiej, więc dla większości będzie to kontynuacja już podjętych działań. Wiele z nich wcześniej dostrzegło potrzebę raportowania działań pozafinansowych i przygotowywało sprawozdania dla swoich interesariuszy. Pozostali przedsiębiorcy mają do dyspozycji szeroką gamę standardów, które pozwolą im z powodzeniem proces sprawozdawczości rozpocząć. Na pewno przyjęcie dyrektywy to dobra wiadomość dla świadomych konsumentów, którzy w swoich wyborach chcą się kierować aspektami etycznymi działania firm. Również inwestorzy będą mogli się lepiej przyjrzeć postępowaniu przedsiębiorstw, na przykład pod kątem polityki zrównoważonego rozwoju. Z kolei pracownicy będą mieli łatwiejszy dostęp do informacji o odpowiedzialnym traktowaniu osób zatrudnionych – mówi Mirella Panek-Owsiańska, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Dyrektywa mówi o trzech zasadniczych obszarach związanych z ujawnianiem informacji dotyczących działania firmy. Pierwszym z nich jest obowiązkowe raportowanie kwestii środowiskowych, społecznych, związanych z zatrudnieniem i prawami człowieka oraz standardów przeciwdziałania korupcji. Drugim jest obowiązek określania założeń biznesowych, wyników oraz czynników ryzyka związanych z określonymi w pierwszym obszarze zagadnieniami. Obszar raportowania powinien również obejmować elementy związane z zarządzaniem różnorodnością, szczególnie w zakresie organów zarządzających i nadzorczych. Dyrektywa zachęca firmy do publikacji raportów opartych o uznane międzynarodowe standardy. Wymienia się w śród nich między innymi: GRI, UNGP, OECD Guidelines i normę ISO 26000.
Źródło: europa.eu
Potrzebujesz szczegółowych informacji?
Zadzwoń lub napisz
Stowarzyszenie
Forum Odpowiedzialnego Biznesu
ul. Szpitalna 5/20
00-031 Warszawa
napisz na email
znajdź nas
tel. +48 22 627 18 71
100% wiedzy. 0% spamu. Co miesiąc w twojej skrzynce.
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika. Korzystając z serwisu lub klikając „Zaakceptuj” akceptujesz naszą Politykę Prywatności dotyczącą przetwarzania danych osobowych i domyślne ustawienia skryptów na stronie.
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika.
Po lewej znajdziesz informacje o tym, jakie ciasteczka i skrypty są używane, oraz jaki wpływ mają na twoją wizytę na stronie.
W naszej Polityce Prywatności znajdziesz opis tego w jaki sposób zarządzamy danymi osobowymi.
UWAGA: Te ustawienia mają zastosowanie jedynie w przeglądarce i na urządzeniu, którego teraz używasz.
Dzięki Analityce Google zbieramy dane na temat lokalizacji urządzenia, odwiedzanych przez ciebie stron i twoim zachowaniu w serwisie.
Facebook Pixel służy do sledzenia ciebie i twojej aktywności na stronie w celu targetowania do ciebie naszych reklam i kampani w portalu Facebook.