Odkrywaj najcenniejsze miejsca w Polsce

5 sierpnia 2017

Organizacja ekologiczna WWF Polska opublikowała przewodnik, w którym przedstawia ciekawe i cenne pod względem przyrodniczym miejsca w Polsce – od skalistych gór, poprzez lasy, rzeki i jeziora, kończąc na piaszczystym wybrzeżu Bałtyku. 

Wiekowe lasy i ich niezwykli mieszkańcy

Wydając poradnik WWF Polska starało się zobrazować jak wiele Polska ma do zaoferowania w różnych jej regionach. Można znaleźć w nim, znaną już wszystkim Puszczę Białowieską, która jest unikatowa na skalę całej Europy, gdzie można podziwiać naturę niezmienioną od setek lat. Wiekowe dęby i możliwość obserwowania żubrów to znak rozpoznawczy jedynego w Polsce obszaru przyrodniczego, wpisanego na Listę światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Kolejnym leśnym obszarem, wyróżnionym w przewodniku jest Pogórze Przemyskie ze swoją Puszczą Karpacką. To jeden z najdzikszych terenów w Polsce, który obfituje w stare lasy zamieszkane między innymi przez orły i orliki. Jest to również region występowania jednego z najbardziej skrytych i zagrożonych wyginięciem zwierząt w naszym kraju – żbika.

Dzika rzeka – Dolina Środkowej Wisły

Środkowa Wisła jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo miejsc nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Okolice Wisły dostarczają wielu niezwykłych doznań, jej piaszczyste wyspy są domem, wielu niezwykłych zwierząt. Pamiętajmy jednak, że przyroda tej rzeki jest ogromnie wrażliwa na zaburzenia spowodowane obecnością człowieka, nigdy nie wchodźmy zatem na jej wyspy. Rzeka ta zachwyci każdego wrażliwego na piękno przyrody.

Podróż do Krainy Wygasłych Wulkanów

Innym ciekawym miejscem, które WWF poleca do odwiedzenia podczas wakacji jest Kraina Wygasłych Wulkanów znajdująca się w okolicach Wrocławia.

Obecność tego typu obiektów w Polsce nie jest znana szeroko i mało kto wie, że na południowym – zachodzie mamy możliwość odwiedzenia miejsc, gdzie wiele milionów lat temu istniały czynne wulkany.

Wolin – najwyższe klify w Polsce

Innym ciekawym przykładem jest największa Polska wyspa Wolin, która z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Są tutaj rozległe, piaszczyste plaże pod najwyższymi w całym kraju klifami. Ważnym punktem odwiedzin jest Woliński Park Narodowy, który został utworzony w 1960 r. Można tu spotkać m.in. żubra, kojarzonego głównie z Puszczą Białowieską.

Więcej przykładów cennych przyrodniczo miejsc w Polsce zostało opisanych w przewodniku ,,Odkrywaj Polskę z WWF”.

Pamiętajmy, iż w każdym z tych miejsc to człowiek jest gościem. Szanujmy więc to, co nas otacza, po to, aby przyszłe pokolenia również miały szansę odkryć te magiczne zakątki naszego kraju.

Przewodnik można pobrać bezpłatnie ze strony WWF:  http://awsassets.wwfpl.panda.org/downloads/PrzewodnikWakacyjnyWWF.pdf

źródło: materiały prasowe organizacji