Henkel wprowadza w pełni zdatne do recyclingu opakowania z czarnego plastiku

10 lipca 2019

Dotyczy firmy: Henkel Polska,

Firma Henkel we współpracy z Ampacet opracowała nowe rozwiązanie recyclingowe. Dzięki niemu opakowania z czarnego plastiku, które stanowią największe wyzwanie w zakresie recyclingu, będą mogły być ponownie przetwarzane. Jest to możliwe dzięki wyeliminowaniu ze składu czarnych opakowań węgla, który pochłania wiązki bliskiej czerwieni (NIR) i powoduje, że maszyny sortujące nie są w stanie identyfikować tego typu tworzyw sztucznych.

– Ponowne przetwarzanie butelek wykonanych z czarnego plastiku stanowi nie lada wyzwanie. By jemu sprostać, opracowaliśmy innowacyjny materiał, który umożliwia w sposób zrównoważony zamknąć cykl produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. Projekty rozwojowe, które prowadzimy we wszystkich trzech segmentach naszego biznesu, podkreślają zaangażowanie Henkla w tworzenie opakowań przyjaznych środowisku i wspierają rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym – mówi Vineet Varman, dyrektor międzynarodowego działu ds. projektowania opakowań w segmencie Laundry & Home Care w firmie Henkel.

Opracowanie czarnej, w pełni zdatnej do recyclingu, butelki plastikowej przeznaczonej dla produktów marki Bref to niejedyne działanie firm Henkel i Ampacet. Prowadzą one również pilotażowy projekt mający na celu stworzenie opakowań dla innych kategorii i działów. Testy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych oraz opinia instytutu badawczego Cyclos-HTP, specjalizującego się w klasyfikacji, ocenie i certyfikacji opakowań i produktów pod względem przydatności do ponownego przetworzenia, potwierdziły, że butelki Henkla zawierające czarny barwnik pozbawiony węgla, są w pełni wykrywalne przez czujniki optyczne i możliwe jest ich odpowiednie posortowanie. Zespoły ds. projektowania opakowań w firmie Henkel pracują obecnie nad skutecznym wykorzystaniem nowego materiału w produkcji innych rodzajów opakowań, przy zachowaniu najwyższych standardów jakości. Kolejnym krokiem jest ponowne wykorzystanie materiału pochodzącego z recyclingu do produkcji opakowań.

– Współpraca z firmą Henkel przy wspieraniu rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym jest dla nas dużym wyróżnieniem. W ramach naszych inicjatyw z zakresu zrównoważonego rozwoju stworzyliśmy czarny barwnik REC-NIR-BLACK pozbawiony węgla. Opakowania wykonane z czarnego plastiku zawierające ten barwnik, mogą być skanowane metodą bliskiej podczerwieni, a co za tym idzie automatycznie sortowane w zakładach odzysku odpadów. Cieszymy się, że możemy brać udział w tworzeniu rozwiązań, które umożliwiają ponowne wykorzystanie opakowań flagowych marek produktów Henkel – podkreśla Philippe Hugelé, dyrektor Ampacet ds. strategii biznesowej w zakresie tworzyw sztucznych.

Od maja bieżącego roku ta technologia jest wykorzystywana do produkcji czarnych butelek produktów
jednej z marek firmy, a w kolejnych miesiącach będzie stosowana również w opakowaniach innych produktów Henkel.

Opracowanie w pełni zdatnych do recyclingu opakowań z czarnego plastiku wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju Henkla. Firma zobowiązała się, że do 2025 roku 100% opakowań produktów ma być w pełni zdatnych do recyklingu, ponownego użycia lub kompostowania. Więcej informacji na temat misji Henkla w zakresie tworzenia opakowań przyjaznych środowisku można znaleźć na stronie internetowej.

Podobne rozwiązania wprowadza również inny Partner FOB – firma Unilever.

Źródło: mat. pras.