Grupa PGNiG rusza z kampanią edukacyjną „Powietrze bez śmieci.”

14 listopada 2017

Grupa PGNiG, partner Forum Odpowiedzialnego Biznesu, w Dniu Czystego Powietrza włącza się do walki ze smogiem inaugurując kampanię edukacyjną „Powietrze bez śmieci”, w ramach której ufunduje szkolne pracownie przyrodnicze i naukowe place zabaw w gminach.

Co roku w Polsce na skutek oddychania złej jakości powietrzem przedwcześnie umiera ponad 51 tys. osób[1]. Brudne powietrze to skutek zanieczyszczeń pochodzących z pieców „kopciuchów”, kominków i spalin samochodowych.

Do działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce włącza się Grupa PGNiG, która wpisała to działanie w strategie wszystkich spółek ze swojej grupy. Działaniom inwestycyjnym i sprzedażowym będzie towarzyszyć kampania edukacyjna „Powietrze bez śmieci” prowadzona przez Fundację PGNIG im. Ignacego Łukasiewicza, która swoim zasięgiem ma objąć kilka tysięcy szkół i wszystkie polskie gminy.

– Od sierpnia 2017 roku poprawa jakości powietrza w Polsce jest częścią strategii Grupy Kapitałowej PGNiG. Wybór 14 listopada, jako dnia inauguracji kampanii PGNiG nie jest przypadkowy, ponieważ od 13 lat Fundacja Ekologiczna Arka propaguje go jako Dzień Czystego Powietrza. W tym roku Fundacja PGNiG została jego strategicznym partnerem mówi Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA. Aktywne działania, których celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce podejmuje jednocześnie kilka spółek z Grupy Kapitałowej PGNiG, w tym PGNiG Obrót Detaliczny, PGNiG Termika i Polska Spółka Gazownictwa.

Wszystkie działania PGNiG, związane z walką ze smogiem, będą prowadzone w ramach zainaugurowanej 14 listopada br.  przez Fundację PGNiG im. I. Łukasiewicza ogólnopolskiej kampanii „Powietrze bez śmieci”. Jej częścią jest projekt „Rodzina i dzieci, powietrze bez śmieci”, który ma objąć kilka tysięcy szkół i wszystkie gminy w Polsce.

Nadrzędnym celem kampanii jest edukacja na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem tak zwanej niskiej emisji, na którą mamy największy wpływ. To piece „kopciuchy”, kominki i spaliny samochodowe są głównym źródłem smogu w Polsce. Przeprowadziliśmy badanie, z którego wynika, że nadal potrzebna jest większa świadomość, wiedza i odpowiednia motywacja – mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG SA.

Głównymi elementami projektu będą: program edukacyjny oraz konkurs z nagrodami dla lokalnych społeczności. Całość swoją wiedzą, autorytetem i osobą wspiera znany prezenter telewizyjny i pasjonat nauki, Radosław Brzózka, który m.in. poprowadzi w szkołach pokazowe lekcje, poświęcone walce ze smogiem – powiedział Zbigniew Kajdanowski, prezes Fundacji PGNiG.

*  *  *

Część pierwsza projektu przeznaczona jest dla dzieci z klas I-III, bo właśnie w tym wieku tworzą się nawyki, które pozostają z nami przez całe życie. Szkoły, który zdecydują się udział w programie, otrzymają nie tylko atrakcyjne materiały edukacyjne, ale też szansę na zdobycie wyposażenia trzech nowoczesnych szkolnych pracowni przyrodniczych o wartości 30 000 zł. Zgłoszenia szkół przyjmowane będą do końca tego roku, ale warto zrobić to już teraz, bo tylko pierwsze 1 000 placówek otrzyma materiały edukacyjne w formie specjalnego AntySmogBox-u. Pozostałe szkoły będą mogły ściągnąć te materiały ze strony www. Szczegóły znajdują się na: www.powietrzebezśmieci.pl/szkoły.

Część druga to działania skierowane do gmin, które mogą wziąć udział w konkursie i wygrać pięć naukowych stacji zabaw PGNiG o wartości ok. 100 000 zł. To rodzaj parku eksperymentów i doświadczeń, gdzie całe rodziny będą mogły poznać prawa nauki i bawić się nimi. Każda gmina, która chce wziąć udział w projekcie, musi do końca tego roku zgłosić swój udział przez formularz na stronie www.powietrzebezsmieci/gminy. Następnie, po zweryfikowaniu zgłoszeń, rozpocznie się głosowanie, w którym każdy będzie mógł oddać swój głos na wybraną gminę. Najpierw musi jednak zapoznać się z materiałem na temat zanieczyszczeń powietrza i odpowiedzieć na proste pytanie. Tym samym projekt ma szansę stać się pierwszym, tak szerokim działaniem edukacyjnym w Polsce.

*   *   *

Podbudowę do podejmowanych działań stworzyło ogólnopolskie badanie „Polacy o jakości powietrza”, które w sierpniu br. na zlecenie PGNiG zrealizowała firma badawcza Danae.

Czytaj więcej >> „Polacy o jakości powietrza” – badanie PGNiG

 

[1] Europejska Agencja Środowiska, raport „Jakość powietrza w Europie 2017” https://www.eea.europa.eu/highlights/improving-air-quality-in-european

źródło: materiały prasowe firmy