Castorama przekaże budki dla jerzyków w Zamościu

28 czerwca 2019

Dotyczy firmy: Castorama,

Zamość, podobnie jak wiele innych polskich miast zmaga się z plagą komarów. Miasto zaplanowało już akcję odkomarzania. Pomóc mogą również jerzyki, ponieważ te ptaki mają wielki apetyt na owady (w tym komary). Sklep Castorama przekaże budki lęgowe dla jerzyków.

Jerzyki polują na owady, według statystykach Dyrekcji Ochrony Środowiska, jeden ptak jest w stanie upolować do 20 tys. komarów, much i meszek w ciągu doby. Dane sprawiają, że zasiedlanie jerzyków jest rozpatrywane pod kątem wspomagania odkomarzania, a nawet zastąpienia chemicznych zabiegów, naturą. Niestety, sytuacja ptaka objętego całkowitą ochroną w Polsce, jest trudna.

– Ten ptak jest kluczem do rozwiązania problemu z komarami, ponieważ jeden osobnik zjada ich ponad 4 tysiące dziennie. Niektóre szacunki mówią nawet o 20 tyś komarach dziennie, do tego należy doliczyć drugie / trzecie tyle w czasie karmienia młodych – wyjaśnia dr Dawid Ciemięga.

Specjalista przekonuje, że w wyniku niewiedzy, ignorancji i głupoty człowiek zmniejszył populację tych ptaków o ok. 50-70 proc. w skali Polski. Jak wyjaśnia, powszechną praktyką było zamykanie otworów wentylacyjnych z żywymi ptakami w środku.

Dla tego, żeby odnowić populację ptaków i prowadzić skuteczną walkę z komarami hipermarket Castorama w Zamościu postanowił pomóc poprzez przekazanie budek lęgowych dla jerzyków. Jeśli spodobają się jerzykom, ptaki zdecydowanie powinny przyczynić się do ograniczenia problemów z komarami w przyszłych latach.

Filmik o jerzykach od kopernik.tv: 

Źródło: wmeritum.pl