Biedronka i Stowarzyszenie Czysta Polska wspólnie posprzątają Tatry

26 lipca 2019

Dotyczy firmy: Jeronimo Martins Polska,

26.07 w Zakopanem rozpoczyna się dwudniowy finał Czyste Tatry ekoMałopolska, w trakcie którego kilka tysięcy wolontariuszy wyjdzie na tatrzańskie szlaki zebrać z nich śmieci. Ósmą edycję projektu Stowarzyszenia Czysta Polska wsparła Biedronka, która na wspólne sprzątanie zaprosiła swoich pracowników.

Czyste Tatry odbywają się cyklicznie co rok. W trakcie ostatniej edycji 7180 wolontariuszy zebrało 420 kilogramów śmieci z 69 szlaków o łącznej długości 275 kilometrów. Najbliższy finał – po raz pierwszy odbędzie się w samym szczycie sezonu, a nie jak do tej pory pod koniec czerwca.

– Po tylu latach edukowania i budowania świadomości ekologicznej, chcemy powiedzieć „sprawdzam” i zobaczyć, czy w okresie największego zatłoczenia w Tatrach śmieci jest dużo więcej niż poza nim. Nasze działania przynoszą skutek, bo w 2012 roku nieco ponad 1000 wolontariuszy zebrało półtorej tony odpadów, a rok temu pomimo siedmiokrotnie większej grupy, śmieci było dużo mniej. Widzimy więc progres – tłumaczy Rafał Sonik, Prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Projekt wspiera coraz więcej instytucji oraz firm, których działania zmierzają do – poprawy naszego środowiska naturalnego. W tym roku Czyste Tatry ekoMałopolska swoim patronatem objęło UN Global Compact Network Poland, a partnerem wspierającym została ogólnopolska sieć handlowa Biedronka.

– W Biedronce wiemy, jak ważna jest troska o środowisko naturalne. Nie tylko z poziomu sklepów i centrów dystrybucyjnych segregujemy odpady i przekazujemy je do recyklingu, ale też zmieniamy produkty i ich opakowania na bardziej ekologiczne, wprowadzamy torby z materiałów pochodzących z odzysku, czy wreszcie rozwijamy projekt przekazywania niesprzedanej żywności na cele organizacji pożytku publicznego. Zaangażowanie w „Czyste Tatry ekoMałopolska” wpisuje się w to podejście. Biedronka jest obecna w ponad 1100 miejscowości – także w Zakopanem, dlatego wsparcie wolontariuszy dbających o Tatry to dla nas jedna z cegiełek, które dokładamy, by nasze otoczenie było czystsze – mówi Dagmara Łakoma, Menedżer ds. ochrony środowiska w sieci Biedronka należącej do firmy Jeronimo Martins Polska.

W ramach wsparcia projektu sieć zaprosiła na wspólne sprzątanie 65 tysięcy swoich pracowników oraz
przekazała 7 tys. owocowych musów, które wraz z pakietem startowym dostanie każdy z wolontariuszy.

Źródło: mat. pras.