Ambasadorzy CSR po pierwszym zjeździe XV edycji LOB

13 lutego 2019

Dotyczy firmy: CCC,

Pierwsze tegoroczne spotkanie Ambasadorów i Ambasadorek Ligi Odpowiedzialnego Biznesu odbyło się w dn. 26-27 stycznia w Warszawie. Jego gospodarzem była firma CCC, partner Forum Odpowiedzialnego Biznesu, jeden z największych producentów obuwia i najszybciej rozwijająca się spółka obuwnicza w Europie.

XV edycję Ligi Odpowiedzialnego Biznesu zainaugurowała Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna i członkini zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Wprowadziła nas w najważniejsze informacje dotyczące FOB oraz podzieliła się swoimi nadziejami związanymi z XV edycją LOB. Następnie spotkaliśmy się z Ewą Wojciechowicz, menedżerka projektów w FOB, która opowiedziała nam o praktycznych zastosowaniach koncepcji CSR na podstawie własnego doświadczenia zawodowego oraz przybliżyła najważniejsze zagadnienia dotyczące odpowiedzialnego biznesu. Po krótkiej przerwie przeszliśmy do kolejnych punktów programu. Magdalena Kaźmierczak oraz Adam Pogorzelski na podstawie case study- współpracy CCC z UNICEF – przedstawili nam, czym jest one-pager i jak go przygotować. Po dawce wiedzy teoretycznej przeszliśmy do praktyki. Naszym zadaniem było skonstruowanie one-pagera podczas pracy w grupach. Przebiegała ona w bardzo ożywionej i twórczej atmosferze (nie brakowało sporów i dyskusji!), dzięki czemu propozycje projektów, do których mieliśmy przekonać zarząd (w jego rolę wcielili się Magdalena Kaźmierczak i Adam Pogorzelski z CCC oraz Miłosz Marchlewicz, koordynator LOB) były interesujące w każdej grupie! Po smacznym obiedzie spotkaliśmy się z Miłoszem Marchlewiczem, by porozmawiać o naszych obowiązkach oraz aktywnościach i pomysłach na działanie jako Ambasadorzy CSR. Popołudnie spędziliśmy na Podwieczorku przy CSR, w ramach którego Anna Hiszpańska-Małek oraz Emilia Sobolewska z firmy L’Oréal  opowiedziały nam o działalności firmy w obszarze CSR. Przybliżyły nam także specyfikę pracy na stanowisku związanym ze zrównoważonym rozwojem. Spotkanie przy filiżance ulubionej kawy i świetnym brownie przebiegło w sympatycznej i swobodnej atmosferze, dzięki czemu było okazją do rozmów na różne tematy dotyczące CSR. Ostatnim punktem sobotniego programu była kolacja, a tuż po niej integracja, która udała się w stu procentach! :)

Drugi dzień zjazdu (równie intensywny jak pierwszy) rozpoczęliśmy od dużej dawki informacji na temat łańcucha dostaw. Podczas bardzo ciekawych warsztatów Magdalena Kaźmierczyk i Adam Pogorzelski z firmy CCC nakreślili nam szczegółowo, jak należy wybierać dostawcę, jak przebiega cała produkcja, sprzedaż detaliczna oraz obsługa posprzedażową. Przybliżyli nam także zagadnienie procesu należytej staranności i środki wspierające w zakresie odpowiedzialnych łańcuchów dostaw. Naszą szczególną uwagę zwrócili na kodeks postępowania dla dostawców, który powinien być oparty na wzajemnym szacunku, sprawiedliwości, poszanowaniu środowiska oraz bezpieczeństwie. Po ogromnej dawce wiedzy oraz przerwie obiadowej przyszedł czas na podsumowanie. Podpisaliśmy specjalny kontrakt, na którym będziemy opierali się jako Ambasadorzy CSR. Wymieniliśmy się również wrażeniami na temat całego zjazdu, porozmawialiśmy także o planach na przyszłość dotyczących realizacji projektów popularyzujących wiedzę o CSR.
Wierzymy, że edycja XV będzie tą wyjątkową – nie tylko ze względu na okrągłą rocznicę, ale i na ambasadorów, którzy ją współtworzą! Bardzo otwarci, ciekawi świata, odpowiedzialni ludzie, którzy wiedzą, że aby przebiec tysiąc mil, trzeba najpierw odważyć się i zrobić pierwszy krok!

Autorka: Izabela Zajkowska, Ambasadorka CSR XV edycji LOB