536 uczniów z Raciborza i okolic wzięło udział w warsztatach „Świata Młodych Badaczy”

27 czerwca 2019

Dotyczy firmy: Henkel Polska,

W maju i czerwcu program „Świat Młodych Badaczy” dwukrotnie zawitał do Raciborza i okolic. Uczniowie szkół podstawowych z tego rejonu wzięli udział w interaktywnych warsztatach, których celem jest rozbudzanie zainteresowania naukami przyrodniczymi. W rolę małych badaczy wcieliło się 536 uczniów szkół podstawowych z tego rejonu.

„Świat Młodych Badaczy” jest kierowany do uczniów 2, 3 i 4 klas szkół podstawowych. Projekt realizowany w formie 90-minutowych, interaktywnych i atrakcyjnych warsztatów to coś więcej niż tradycyjne szkolne laboratorium. Dzieci biorące w nich udział wykonują eksperymenty badawcze, podczas których kształtują w sobie jeszcze w większym stopniu ciekawość, samodzielność, dokładność czy też myślenie analityczne. Są zachęcane przez prowadzących zajęcia do zadawania pytań, stawiania hipotez, przeprowadzania doświadczeń i wyciągania wniosków z obserwacji. Innymi słowy, mogą poczuć się jak prawdziwi badacze w laboratorium.

– Projekt edukacyjny „Świat Młodych Badaczy”, zainicjowany w Polsce pod koniec 2016 r. swoim zasięgiem objął już kilkadziesiąt szkół podstawowych, a w warsztatach wzięło udział ponad 3500 dzieci. Cieszymy się, że dzięki programowi uczniowie mają szansę wcielić się w rolę naukowców i poznać tajniki fascynującego świata nauk ścisłych. Wierzymy, że to zaprocentuje w przyszłych wyborach ścieżki edukacyjnej – powiedziała Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.

Partnerem edukacyjnym projektu jest bydgoska organizacja Nauka Jest Fajna!. Pod okiem wykwalifikowanych edukatorów uczniowie przeprowadzają eksperymenty w jednym z kilku zakresów tematycznych, związanych z głównymi obszarami działalności firmy Henkel. Uczniowie z Raciborza i okolic odkrywali tajemnice kwasów i dowiadywali się, dlaczego regularne stosowanie pasty do zębów jest takie ważne. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymały broszurki edukacyjne „Eksperymentuj w domu”, zawierające propozycje kolejnych prostych w przeprowadzeniu i jednocześnie zaskakujących doświadczeń do wykonania w domu wspólnie z rodzicami. Zajęcia odbyły się w: Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich, Społecznej Szkole Podstawowej, Szkole Podstawowej nr 3 im. K.K. Baczyńskiego i Szkole Podstawowej nr 13 im. Stanisława Staszica w Raciborzu, Szkole Podstawowej w Pietrowicach Wielkich, Szkole Podstawowej nr 3 im. Ziemi Radlińskiej w Radlinie, Szkole Podstawowej w Chałupkach, Szkole Podstawowej im. Josepha Freiherra von Eichendorffa w Solarni, Zespole Szkół Specjalnych w Knurowie i Szkole Podstawowej nr 35 im. Adeli Korczyńskiej w Katowicach. Łącznie w zajęciach w maju i czerwcu wzięło udział 536 dzieci.

– Cieszymy się, że mogliśmy po raz kolejny gościć w szkołach podstawowych w Raciborzu i okolicach. Nasz powrót świadczy o tym, że program „Świat Młodych Badaczy” spodobał się uczniom, a nauczyciele widzą w nim atrakcyjne, nastawione na praktykę, uzupełnienie swoich zajęć. Prowadząc warsztaty widzimy, jak w dzieciach budzi się ciekawość, kiedy samodzielnie mogą dojść do tego, dlaczegow przyrodzie zachodzą rozmaite zjawiska. Rozpalamy w nich tę iskrę i mamy nadzieję, że w przyszłości roznieci ona prawdziwy ogień, głód wiedzy – mówi Justyna Karpińska, z Nauka Jest Fajna!

Henkel Polska realizuje projekt „Świat Młodych Badaczy” w lokalnych społecznościach, skupionych wokół swoich zakładów produkcyjnych i siedzib firmy w Polsce. Od października 2016 roku do tej pory warsztaty „Świata Młodych Badaczy” prowadzone były w szkołach w Warszawie, Bydgoszczy, Raciborzu i okolicach, Pile i powiecie trzcianeckim, Stąporkowie i powiecie koneckim oraz w Dzierżoniowie i okolicach. W całej Polsce za sprawą programu w rolę naukowców wcieliło się już ponad 3500 dzieci.

Źródło: mat. pras.