3M ogłasza wprowadzenie formalnego wymogu wspierania zrównoważonego rozwoju dot. każdego nowego produktu

5 grudnia 2018
Zasady zrównoważonego rozwoju staną się jeszcze ważniejszym kryterium przy produkcji dziesiątek tysięcy produktów firmy 3M – od karteczek samoprzylepnych Post-it® po rozwiązania dla pojazdów autonomicznych. Na Szczycie Klimatycznym Organizacji Narodów Zjednoczonych (COP24) 3M, partner Forum Odpowiedzialnego Biznesu, ogłasza swój pierwszy wymóg o charakterze formalnym, dotyczący wprowadzania na rynek nowych produktów. Od 2019 roku każdy z nich będzie zgodny z Deklaracją Zrównoważonego Rozwoju przyjętą przez 3M. 

– Zrównoważony rozwój to najważniejsza wartość dla 3M, ale nieustannie staramy się robić jeszcze więcej. Na tegorocznym COP24 z dumą czynimy kolejny krok do przodu, dając formalny wyraz naszemu zaangażowaniu w budowanie zrównoważonej przyszłości poprzez innowacje. – podkreśla John Banovetz, Chief Technology Officer w 3M

Nowe wymagania dotyczące produktów 3M mają zasięg globalny: 3M wprowadza na rynek około tysiąca nowych produktów każdego roku, a około jedną trzecią przychodów generują produkty z ostatnich pięciu lat. Poza wpływem na działalność 3M, głównym celem jest pomoc klientom w osiągnięciu ich celów zrównoważonego rozwoju. Nowe wymagania dotyczące produktów dają jeszcze więcej możliwości współpracy z klientami w zakresie rozwiązań poprawiających jakość życia na całym świecie.
Deklaracja Zrównoważonego Rozwoju 3M obejmuje wiele aspektów procesu powstawania nowych produktów. To między innymi ponowne wykorzystywanie materiałów, recykling, gospodarka energią i odpadami, oszczędność wody, odpowiedzialny łańcuch dostaw, czy zastosowanie materiałów odnawialnych, odpowiednich dla danego rozwiązania – od początku do samego końca cyklu życia każdego produktu. Zobowiązanie 3M obejmuje również produkty, które mają przede wszystkim na celu pomóc rozwiązywać problemy środowiskowe lub społeczne, takie jak: poprawa jakości powietrza, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych czy zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i pacjentów w placówkach opieki zdrowotnej i zakładach przemysłowych. 3M będzie monitorować postępy w ramach poczynionego zobowiązania i analizować jego wpływ, a następnie raportować wyniki każdego roku.
3M inwestuje około 6 procent przychodów w badania i rozwój, w dużej części z myślą o tworzeniu nowych produktów.  Nowy wymóg wejdzie w życie w 2019 roku i będzie obowiązywać wszystkie pięć grup biznesowych 3M: Ochrona Zdrowia, Produkty Konsumenckie, Bezpieczeństwo i Grafika Reklamowa, Przemysł, Elektronika i Energetyka.

– Będąc dużą i różnorodną globalną firmą naukową, której klienci działają w wielu branżach i na wielu rynkach, możemy wspierać zrównoważony rozwój w jeszcze większym zakresie. Dokonaliśmy tak znaczn ego postępu w realizacji celów zrównoważonego rozwoju wyznaczonych do 2025 roku, które ustaliliśmy w 2015 roku, że przyszedł czas na podniesienie poprzeczki. Wymaganie dotyczące nowych produktów jest jednym z ambitnych celów, które sformułujemy w najbliższych miesiącach. Skupiamy się na rozwoju naukowym na rzecz ekonomii zrównoważonego rozwoju, klimatu i społeczności, co wpisuje się w przyjętą przez nas strategię. – podkreśla Gayle Schueller, Vice President i Chief Sustainability Officer w 3M

3M od lat stawia na zrównoważony rozwój – od czasów programu „Pollution Prevention Pays”, który rozpoczął się w 1975 r., aż po cele zrównoważonego rozwoju 3M na 2025 r., odnoszące się do wody, klimatu i energii. 3M od dawna jest liderem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i od 19 lat znajduje się w gronie firm, które tworzą Dow Jones Sustainability Index – giełdowy wskaźnik badający osiągnięcia przedsiębiorstw w dziedzinach związanych ze środowiskiem.
Wymaganie stosowania się do Deklaracji Zrównoważonego Rozwoju w odniesieniu do wszystkich nowych produktów nawiązuje do długiej tradycji firmy, która od lat tworzy produkty kierując się zasadą ponownego wykorzystania, recyklingu i ograniczania zużycia zasobów, z myślą o działalności 3M oraz dla jej klientów. Te produkty, to między innymi: płyny wykorzystywane w oszczędzającym energię chłodzeniu zanurzeniowym w centrach danych, folie okienne, lekkie pojazdy i materiały wykorzystywane w transporcie, które obniżają zużycie paliwa czy środki czyszczące, przy produkcji których powstaje mniej odpadów i zużywa się mniej wody.
Liderzy 3M będą uczestniczyć w wydarzeniach odbywających się w ramach Szczytu Klimatycznego. W trakcie Konferencji COP24 w Katowicach 3M organizuje 6 grudnia wydarzenie „Business for the Global Good”, które adresowane jest do liderów zrównoważonego rozwoju z sektora publicznego oraz prywatnego.
źródło: materiały prasowe firmy