Rusza konkurs „Dobry Klimat dla Rodziny”

24 czerwca 2014

Elastyczne godziny pracy, przyzakładowe żłobki, wsparcie w powrocie po urlopach związanych z urodzeniem dziecka – to tylko niektóre rozwiązania, jakie pracodawcy mogą wprowadzać w swoich firmach, aby ułatwić  pracownikom łączenie życia zawodowego z rodzinnym. W ramach realizacji programu Polityki Rodzinnej Para Prezydencka zaprasza firmy i instytucje, które dbają o zatrudnienie przyjazne rodzinie do wzięcia udziału w konkursie dla pracodawców „Dobry Klimat dla Rodziny“ i zdobycia tytułu „Laureata Nagrody Pary Prezydenckiej”. 

Konkurs organizuje Kancelaria Prezydenta RP wspólnie z Business Centre Club, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Inicjatywą Firm Rodzinnych, Konfederacją Lewiatan, Pracodawcami Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związkiem Rzemiosła Polskiego. Konkurs wspierają Fundacja Humanites – Sztuka Wychowania, Great Place to Work® Institute Polska, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu oraz Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami. Partnerem i koordynatorem konkursu jest PwC. Zgłoszenia można przesyłać do 11 sierpnia 2014 r.

„Tworzenie dobrego klimatu dla rodzin w Polsce jest możliwe tylko dzięki wspólnemu zaangażowaniu. Równowaga praca-życie to wyzwanie, z którym mierzymy się wszyscy. Coraz więcej polskich firm i organizacji stosuje rozwiązania pozwalające lepiej łączyć życie osobiste z rozwojem zawodowym.  To dowód na to, że otwartość i zrozumienie potrzeb pracowników związanych z ich życiowymi rolami ojców i matek, to nie tylko wyjście naprzeciw ich oczekiwaniom, ale inwestycja, która się opłaca. Zatrudnienie przyjazne rodzinie przynosi korzyści wszystkim. Zależy nam na tym, aby warunki pracy przyjazne rodzicielstwu stały się standardem. Aby upowszechniać najlepsze praktyki w tym obszarze zapraszamy Państwa do udziału w konkursie dla pracodawców „Dobry Klimat dla Rodziny”

Prezydent RP Bronisław Komorowski

Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska

Przeczytaj pełną treść listu Pary Prezydenckiej skierowanego do Pracodawców

Konkurs „Dobry Klimat dla Rodziny” skierowany do polskich pracodawców z sektora prywatnego i publicznego oraz organizacji pozarządowych, nie przez przypadek rusza 23 czerwca w Dniu Ojca. Konkurs ma na celu m.in. upowszechnianie roli ojca w wychowywaniu najmłodszych, promowanie urlopów rodzicielskich dla panów, ułatwienie powrotów do pracy po urlopach związanych z opieką nad dzieckiem, ale także pokazanie dobrych praktyk polskich firm i instytucji w zakresie wprowadzania rozwiązań przyjaznych rodzicom. Z urlopów ojcowskich korzysta coraz więcej ojców – w 2013 roku było to 28,7 tys. ojców, a w pierwszych czterech miesiącach tego roku 39,3 tys. ojców.

W Polsce prawie 80% osób w wieku 18–49 lata pracuje – często ponad 40 godzin tygodniowo. Prawie 90% pracowników ma sztywne godziny pracy ustalone przez pracodawców – jednocześnie starając się łączyć aktywność zawodową z życiem rodzinnym. Część osób nie mogąc pogodzić tych dwóch sfer życia wycofuje się z jednej z nich. Rezygnuje z pracy zawodowej lub nie decyduje się na posiadanie dzieci albo ich rodziny są mniejsze niż chcieliby.

Jak wynika z badania „Diagnoza Społeczna 2013” kluczowymi czynnikami ułatwiającymi łączenie pracy zawodowej z obowiązkami rodzicielskimi dla ankietowanych w wieku 18-49 lat są: elastyczny czas pracy (56% wskazań),lepsze warunki opieki nad dzieckiem do lat 7 poza domem (36% wskazań), możliwość częściowej pracy z domu (22% wskazań) i praca w niepełnym wymiarze czasu (17% wskazań). Z kolei badanie Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych pokazuje, że tworzenie zatrudnienia przyjaznego rodzinie dla pracodawcy oznacza stabilizację zatrudnienia w firmie, zmniejszenie liczby zwolnień lekarskich, mniejszą rotację i większą lojalność specjalistów.  

Konkurs dla pracodawców „Dobry Klimat dla Rodziny” jest podzielony na trzy kategorie w zależności od liczby zatrudnianych osób: do 49 osób, od 50 do 249 osób, od 250 osób.

W Konkursie eksperci i członkowie Kapituły Konkursu oceniać będą dobre praktyki z zakresu łączenia życia rodzinnego z zawodowym w zgłoszonych organizacjach. Punkty będzie można zdobyć m.in. za wprowadzenie elastycznych godziny pracy i możliwości pracy z domu, ułatwianie kobietom powrotu z urlopów macierzyńskich, czy zwyczaj wspólnego świętowania razem z pracownikami ważnych momentów w ich życiu rodzinnym. Laureatów wybierze Para Prezydencka.

Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu oraz wręczenie Nagród Pary Prezydenckiej dla pracodawców odbędzie się podczas Gali Finałowej w Pałacu Prezydenckim.

Jak zgłosić się do Konkursu?

By przystąpić do Konkursu do 11 sierpnia 2014 r. należy wypełnić Kwestionariusz pracodawcy
z pytaniami typu tak/nie dostępny pod tym adresem. Jeśli firmę lub instytucję chcą zgłosić pracownicy lub organizacja społeczna, to wypełniają Formularz zgłoszeniowy, w którym powinni podać kontakt do osoby uprawnionej do wypełnienia Kwestionariusza. Następnie pracodawca zgłoszony do Konkursu zostanie zaproszony przez Koordynatora Konkursu do wypełnienia kwestionariusza pracodawcy w formie on-line.

Szczegółowe informacje, regulamin i linki do kwestionariuszy zgłaszających do Konkursu znajdują się na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta RP oraz PwC. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Źródło: informacja prasowa pochodząca ze strony PwC