Zrównoważone biuro Skanska

3 sierpnia 2018

Dotyczy firmy: Skanska w Polsce,

Skanska, partner Forum Odpowiedzialnego Biznesu, otworzyła pierwszą wspólną siedzibę główną wszystkich jednostek biznesowych w Polsce w kompleksie Spark. Biurowiec został wybrany do testowania nowych rozwiązań ułatwiających korzystanie z budynku przez pracowników i zarządzanie nim przez zespół administracyjny.

Budynek będzie korzystał z paneli solarnych opartych o perowskity. Skanska jest pierwszą na świecie firmą, która będzie pokrywała biurowce półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi. Dzięki ich użyciu fasada budynku stanie się źródłem energii elektrycznej wytwarzanej ze słońca, nawet przy rozproszonym świetle.

Skanska stworzyła także dwa Experience Labs, czyli sale dedykowane innowacjom, w których korzystając z technologii Holo Lens i rozszerzonej rzeczywistości (AR) oraz projekcji 3D można m.in. zaprezentować projekty biurowe potencjalnym najemcom oraz historię grupy Skanska.

Budownictwo zrównoważone 

Nowe biuro firmy łączy w sobie dbałość o środowisko naturalne z projektowaniem odpowiadającym na potrzeby człowieka.

– Spark będzie pierwszym projektem biurowym w Polsce, który jeszcze w tym roku otrzyma certyfikat WELL. To jeden z najbardziej wymagających systemów, stawiający w centrum zainteresowania zdrowie i samopoczucie człowieka. Aplikujemy o certyfikat w dwóch obszarach: dla budynku (Shell and Core) i dla przestrzeni biurowej (Interior). Po raz kolejny wytaczamy zrównoważony trend na rynku biurowym, który podnosi jakość przestrzeni do pracy w Polsce – mówi Arkadiusz Rudzki.

WELL Building Standard® to system certyfikacji stworzony przez IWBI™ (International WELL Building Institute™). WELL W ramach certyfikacji monitorowane i oceniane jest siedem kategorii: powietrze, woda, odżywianie, światło, kondycja fizyczna, komfort i umysł. Łącznie Instytut bierze pod uwagę 102 cechy każdego budynku i przestrzeni do pracy.

Jednocześnie Spark, jako pierwszy budynek biurowy w Polsce, został zaprojektowany zgodnie z wytycznymi Fundacji Integracja i w pełni odpowiada wymogom certyfikatu „Obiekt bez barier”. Aby zapewnić dobre samopoczucie osobom, które na co dzień będą korzystać z przestrzeni Spark, do współpracy przy projektowaniu zostały zaproszone fundacje specjalizujące się w planowaniu przyjaznej przestrzeni miejskiej – Fundacja na Miejscu i Project for Public Spaces. Dzięki temu w ramach budowanego kompleksu powstaje amfiteatr, z którego korzystać będą mogli pracownicy biurowców oraz okoliczni mieszkańcy. Pomiędzy budynkami znajdziemy też przestrzeń do pracy na zewnątrz oraz wygodne przejścia dla mieszkańców, bez barier architektonicznych, między ul. Wolską a al. „Solidarności”.

W Spark zaplanowano specjalną zewnętrzną windę dla rowerzystów, dzięki której mogą wygodnie korzystać z parkingów rowerowych w podziemiu oraz stacji napraw i szatni z prysznicami.

Ponadto budynek zbudowany został zgodnie z wytycznymi odpowiadającymi certyfikacji LEED, na najwyższym poziomie Platinum.

źródło: materiały prasowe firmy