Wyprawa na K2 ze wsparciem grupy LOTOS

10 stycznia 2018

Dotyczy firmy: Grupa LOTOS,

29 grudnia 2017 rusza Zimowa Narodowa Wyprawa „K2 dla Polaków” pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego. Jej celem jest pierwsze w historii świata zimowe wejście na szczyt K2, znajdujący się 8 611m n.p.m. w paśmie górskim Karakorum, w Pakistanie. Sponsorem generalnym wyprawy jest LOTOS, partner strategiczny Forum Odpowiedzialnego biznesu.

Ekspedycja wyleci z Warszawy do Islamabadu, skąd ruszy dalej w stronę gór Karakorum. Zimowa Wyprawa na K2 jest jedną z najważniejszych ekspedycji wysokogórskich w historii Polski, dającą szansę Polakom na globalne osiągnięcie w dziejach światowego himalaizmu. Wejścia na ośmiotysięczniki stanowią największe sportowe wyzwania współczesnego himalaizmu.

Trzynaście szczytów ośmiotysięcznych Ziemi zostało już zdobytych zimą. Na dziewięć z nich pierwszego zimowego wejścia dokonali Polacy, dziesiąty zdobył zespół polsko-włoski. Himalaizm zimowy jest polską specjalnością. Osiągnięcia Polaków, których ochrzczono mianem „Lodowych Wojowników” są powszechnie znane i komentowane na świecie.

To czwarta zimowa próba zdobycia tej góry. W 1987/1988 roku mierzyła się z nią międzynarodowa wyprawa Andrzeja Zawady, w 2003 roku Krzysztofa Wielickiego, wreszcie w 2012 roku wyprawa rosyjska. Żadna z ekspedycji nie przekroczyła progu 7.650 metrów n. p. m.

W skład wyprawy, kierowanej przez Krzysztofa Wielickiego wchodzą: Janusz Gołąb, Adam Bielecki, Rafał Fronia, Marek Chmielarski, Jarosław Botor(ratownik medyczny), Dariusz Załuski (filmowiec), Marcin Kaczkan, Artur Małek, Piotr Tomala, Maciej Bedrejczuk, Denis Urubko oraz Piotr Snopczyński (kierownik bazy).

– To niezwykły moment. Za chwilę ruszymy w dobrze nam znaną drogę, prowadzącą do góry, która jeszcze nikogo nie wpuściła zimą. Chcemy to zmienić. K2 zimą to zwieńczenie marzeń o zimowym himalaizmie – mówi Krzysztof Wielicki.

W Polsce opiekę nad całością ekspedycji sprawuje uznany kierownik wypraw i szef projektu Polski Himalaizm Zimowy Janusz Majer oraz manager projektu wyprawy Michał Leksiński.

Harmonogram pierwszych dni wyprawy przewiduje dotarcie do Skardu (jeśli pogoda pozwoli samolotem) następnie przejazd jeepami do Askole a stamtąd ok. 100 kilometrów karawany przez lodowiec Baltoro. Wyprawie w początkowej fazie towarzyszyć będzie karawana ponad 100 tragarzy, którzy pomogą przetransportować wszystkie niezbędne rzeczy do zbudowania bazy pod K2, która będzie musiała wytrzymać w zimowych warunkach około 3 miesięcy.

Wyprawa posiada finansowanie dzięki dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach konkursu na realizację pionierskich przedsięwzięć sportowych promujących markę Polski. Partnerem Strategicznym wyprawy, dzięki któremu całość przedsięwzięcia może być zrealizowana na najwyższym poziomie logistycznym, jest marka LOTTO. Sponsorem Generalnym jest firma LOTOS.

– Grupa LOTOS promuje narodowe przedsięwzięcia sportowe, wspiera pasje i ambitne wyzwania Polaków dlatego nie mogło nas zabraknąć przy wyprawie na K2 – powiedziała Anna Lutek, dyrektor ds. komunikacji w Grupie LOTOS. – Wierzymy, że szczyt zostanie zdobyty a polscy himalaiści bezpiecznie wrócą do domu.

Partnerem wyprawy jest również miasto Kraków.

– Do tej pory miasto wspierało głównie imprezy masowe, ale w tym przypadku Pan Prezydent Jacek Majchrowski bardzo szybko podjął pozytywną decyzję. Cieszymy się niezmiernie, że Kraków będzie partnerem wyprawy najlepszych z najlepszych. Mam nadzieję, że ta wyprawa zakończy się pierwszym zimowym zdobyciem ostatniego ośmiotysięcznika, wszystko przebiegnie szczęśliwie także dzięki temu, że marka naszego Magicznego Miasta będzie wyprawie towarzyszyła. Trzymamy kciuki i jesteśmy dumni z tego, że staliśmy się Miastem Partnerskim dla tego niezwykłego przedsięwzięcia jako stolica Małopolski, województwa górskiego – mówi Katarzyna Król, zastępca prezydenta miasta Krakowa ds. edukacji i sportu.

źródło: materiały prasowe firmy