Ciepło Dla Pragi: młodzież tworzy dzielnicę swoich marzeń

12 września 2018

Dotyczy firmy: Fundacja Veolia Polska,

Fundacja Veolia Polska, partner Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wraz z Centrum UNEP/GRID-Warszawa, we współpracy z Urzędem Dzielnicy Praga Północ i Veolią Energia Warszawa, uruchomiły program edukacyjny  pn. „Ciepło dla Pragi”. Program, w nadchodzącym roku szkolnym będzie angażował dzieci i młodzież do pogłębiania wiedzy na temat efektywności energetycznej, a także zachęcał mieszkańców do działań na rzecz swojej dzielnicy przy wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi edukacyjnych i jednej z najbardziej popularnych gier komputerowych na świecie.

Celem programu Ciepło dla Pragi jest zwiększanie świadomości energetycznej wśród mieszkańców dzielnicy Praga Północ w Warszawie, zaszczepienie idei lokalnego planowania energetycznego, a także społeczna aktywizacja mieszkańców poprzez zaangażowanie przedstawicieli wielu sektorów: szkół, organizacji pozarządowych, innych instytucji publicznych, a także biznesu, który w roli eksperta będzie pomagał młodzieży w pracach nad eko-projektami. Jego efektem ma być wspólna wizja zrównoważonej energetycznie, zielonej i przyjaznej mieszkańcom dzielnicy przyszłości na warszawskiej Pradze Północ.

W ramach programu Ciepło dla Pragi zaplanowany został konkurs dla zespołów młodzieżowych na najlepszy eko-projekt obrazujący ich „Dzielnicę Marzeń”. Przewidziane są nagrody dla uczestników, jak również granty na realizację najciekawszych pomysłów, sfinansowane przez Veolię Energia Warszawa.

– Veolia Energia Warszawa dostarcza ciepło systemowe i ciepłą wodę do 80% budynków w Warszawie. Od 60 lat zapewniamy bezpieczeństwo i pewność dostaw ciepła do warszawskich domów, a dzięki współpracy z Zarządem Dzielnicy Praga Północ, mamy nadzieję na realizację kolejnych inwestycji, poprawiających jakość życia jej mieszkańców. Mamy nadzieję, że dzięki programowi „Ciepło dla Pragi” będziemy dalej współtworzyć z mieszkańcami dzielnicę marzeń, skrojoną na miarę ich potrzeb i oczekiwań. Mamy nadzieję, że konkursowe projekty przyczynią się do realnych zmian, poprawy efektywności energetycznej, a wraz z nią, zapewnienia mieszkańcom komfortu energetycznego i dostępu do lepszej jakości powietrza. – mówi Beata Kurdelska, członek Zarządu, Dyrektor handlowy Veolii Energii Warszawa. Wierzymy, że zaplanowane działania edukacyjne staną się impulsem dla gospodarstw domowych w podejmowaniu racjonalnych decyzji związanych z zarządzaniem i zużyciem energii – dodaje.

Konkurs będzie miał formułę otwartą i zapraszał do udziału grupy zgłaszane przez opiekunów – przedstawicieli każdego sektora – instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i szkół.  W ramach działań edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą w wieku 10-14 lat, planowane są warsztaty technologiczne, mini-diagnozy lokalne, przygotowane zostały także scenariusze zajęć dla opiekunów. Program ma także ambicję, aby zaangażować mieszkańców Pragi Północ, dlatego przewidziane są warsztaty, spotkania, a także konsultacje społeczne i głosowanie mieszkańców na najlepszy eko-projekt.

Motto naszej Fundacji brzmi: Współpraca w dobrym klimacie i to właśnie międzysektorowa współpraca jest wspólnym mianownikiem naszych działań i wysiłków na rzecz lepszego jutra. Nie inaczej jest w przypadku naszego pilotażowego, nowatorskiego projektu – Ciepło dla Pragi, w którym korzystamy nie tylko z innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych, gwarantowanych partnerstwem z Centrum UNEP/GRID Warszawa, ale także angażujemy środowiska lokalne za pomocą mechanizmów partycypacyjnych. – powiedziała Jowita Mytnik-Skała, prezes Zarządu Fundacji Veolia Polska. Czerpiąc z pozytywnych doświadczeń z pracy z młodzieżą, ponownie stawiamy na młodych i to im powierzamy nie lada zadanie zmierzenia się ze współczesnymi wyzwaniami ekologicznymi w ich dzielnicy. Mamy nadzieję, że zaprojektowana gra komputerowa: Ecocraft, nie tylko ich do tego zachęci, ale i pomoże – dodała.

EcoCraft jest to specjalnie stworzony dodatek do gry Minecraft©. To innowacyjne narzędzie edukacyjne na rzecz zrównoważonych miast przyszłości oddaje w ręce graczy decyzje urbanistyczne, odtwarzając świat rzeczywisty za pomocą trójwymiarowych cegiełek. Do gry będą mogły być przenoszone informacje ze świata rzeczywistego, które pozwolą graczom zaspokajać potrzeby swoich miast, w tym np. w dziedzinie energii. Dodatek, dzięki ścisłej współpracy Centrum UNEP/GRID-Warszawa z holenderskimi partnerami, Fundacją EduGIS oraz firmą GEODAN, zostanie po raz pierwszy zastosowany w działaniach edukacyjnych w Polsce właśnie przy projekcie „Ciepło dla Pragi”. Jego oficjalna premiera miała miejsce podczas międzynarodowej konferencji 25 czerwca br. w Amsterdamie.

Edukacja ekologiczna jest kluczowym narzędziem zwiększania świadomości oraz osiągania Celów Zrównoważonego Rozwoju. Cel szerszego uczestnictwa obywateli w zrównoważonym planowaniu przestrzeni miejskich zawiera się w Celu 11, a więc budowie zrównoważonych miast i społeczności, a także Celu 7, dotyczącym czystej i dostępnej energii. Dodatek powiązany jest również z kwestią dobrej jakości edukacji (Cel 4) oraz budowy silnych instytucji (Cel 16) – mówi Maria Andrzejewska, Dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Szersze stosowanie danych geoprzestrzennych może sprawić, że kwestie środowiskowe będą w większym zakresie brane pod uwagę w procesach planowania przestrzennego. Do roku 2030 60% ludzkości mieszkać ma w miastach. Symulacje, realizowane przez młodzież w EcoCraft, już niedługo będą mogły stać się inspiracją dla lokalnych decydentów – dodaje.

Program został objęty honorowym patronatem przez Pana Wojciecha Zabłockiego, Burmistrza Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy.

Rekrutacja zespołów młodzieżowych rusza 14 września.

Po więcej informacji nt. Programu Ciepło dla Pragi zapraszamy na dedykowany portal tematyczny www.cieplodlapragi.pl.

źródło: materiały prasowe firmy