Amica podpowiada, jak być less waste na co dzień

11 lipca 2019

Dotyczy firmy: Amica,

Trend na bycie zero waste z dnia na dzień zyskuje więcej zwolenników, ponieważ zdajemy sobie sprawę ze zmian klimatycznych i innych skutków procesu marnowania. Jednak nadal wielkim problemem pozostaje marnowanie jedzenia, dlatego firma Amica przedstawia propozycje, jak być less waste.

Polska zajmuje piąte miejsce w Unii Europejskiej ze względu na wyrzucaną żywność (CBOS 2018). Statystycznie Polak rocznie marnuje 235 kg jedzenia. Warto więc zwrócić uwagę na propozycje przedstawione przez firmę Amica.

Planuj zakupy 

Prosta sprawa – zawsze zabieraj ze sobą listę zakupów. Unikniesz nie tylko ulegania promocjom, ale przede wszystkim zaplanujesz swój jadłospis na kilka dni. Dzięki temu będziesz marnować mniej jedzenia, a w niedługim czasie przestaniesz je wyrzucać w ogóle.

Chodź z własnymi pojemnikami

Chociaż ten punkt wymaga znacznie więcej samozaparcia i dobrej organizacji, kiedy już nauczysz się planowania zakupów, siłą rzeczy przejdziesz do działania od podstaw. Chodzi zarówno o zabieranie własnych toreb wielorazowych lub materiałowych na zakupy, ale także o pojemniki, w które będziesz mógł pakować produkty sypkie (kasza, makaron, itp.), nabiał (sery, mleko) czy mięso. Dzięki takim praktykom ograniczysz do minimum plastikowe woreczki, które służą tylko kilka chwil, nie można wykorzystać ich ponownie, a rozkładają się blisko 400 lat.

Zbieraj słoiki

W temacie przechowywania warto zwrócić uwagę również na szkło. Słoiki, po ogórkach, dżemach, itp. doskonale nadają się do robienia zakupów, jak również do przechowywania i upcyclingu w domu. Słoik może być świetnym wazonem, pojemnikiem na przyprawy, pojemnikiem do pakowania jedzenia na wynos czy miejscem na skarby twojego dziecka.

Rób przetwory

Skoro już zbierasz słoiki, warto dać im drugie życie również w kuchni. Chociaż nie masz zapewne zbyt wiele czasu, zrobienie własnych przetworów na zimę to nie tylko mniej produkowanych śmieci, ale także oszczędność dla twojej kieszeni. Zamiast kupować ok. 50 puszek z pomidorami czy passatami rocznie, wystarczy w okresie letnim zainwestować w kilka kilogramów pomidorów i samodzielnie przygotować przecier czy domowy ketchup. To prostsze niż może ci się wydawać. Dzięki takim praktykom oszczędzasz, wpłyniesz na to, co jesz, ale także wyprodukujesz mniej śmieci.

Woda w swojej butelce

Dawniej soki, mleko czy śmietana sprzedawane były w szklanych opakowaniach. Szkło jest eleganckie, nie wchłania zapachów i w żaden sposób nie reaguje z żywnością. Jest też bardziej ekologiczne – rozkład szklanych opakowań nie trwa ponad 500 lat, jak w przypadku butelek plastikowych. Czas więc zainwestować w szklany lub metalowy bidon i każdego dnia napełniać go wodą z kranu. Troska o środowisko i oszczędzanie w jednym.

Źródło: mat. pras.