Paneliści i Panelistki konferencji

Dominika Bettman

Prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Prezeska Siemens Polska. Dotychczas w Siemensie zarządzała finansami oraz nadzorowała wielkie projekty infrastrukturalne w energetyce i kolejnictwie. W latach 2009-2018 pełniła funkcję CFO spółki. Prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu od czerwca 2017 roku. Działa na rzecz etyki i społecznej odpowiedzialności biznesu oraz różnorodności, w tym zwiększenia udziału młodych w działaniu przedsiębiorstw i w życiu publicznym oraz aktywności kobiet w gospodarce. Zainteresowania: zarządzanie firmą i finansami, odpowiedzialne przywództwo, globalne trendy, nowoczesne technologie. Reprezentuje Siemensa w Konfederacji Lewiatan. Członkini Konwentu Doradców Politechniki Warszawskiej. Wchodzi w skład jury Nagrody Naukowej Siemensa. Wiceprezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet. Występuje z wykładami poświęconymi zrównoważonemu rozwojowi i etyce w biznesie. W 2014r. wyróżniona w konkursie Sukces pisany szminką w kategorii Korporacja.

Wystąpienie:

  • 10:10–10:55 – Panel dyskusyjny – Kobiety w życiu publicznym

Magdalena Bezulska

Związana z grupą Veolia od 1999 roku. W Veolii Usługi dla środowiska, zajmowała stanowisko Dyrektora ds. rozwoju oraz pełniła funkcję członka zarządu a od 2008 roku funkcję prokurenta i Dyrektora ds. personalnych i korporacyjnych. Od lipca 2012, w dywizji energetycznej Grupy jest Dyrektorem HR Grupy Veolia w Polsce oraz członkiem Zarządu. Ukończyła Uniwersytet Warszawski na kierunku Nauki polityczne oraz francuskie studia podyplomowe na Uniwersytecie Lille w zakresie zarządzania terytorialnego. Posiada dyplom członka Rad nadzorczych Skarbu Państwa oraz dyplom MBA HR Uczelni Łazarskiego.

Wystąpienie:

  • 11:05–11:50 – Panel dyskusyjny – Miejsce kobiet na rynku pracy

Anna Dziewit-Meller

Felietonistka Tygodnika Powszechnego, wcześniej także liderka kobiecego zespołu rockowego „Andy”. Dotychczas wydała dwie powieści: „Disko” (2012 i „Górę Tajget” (2016), wraz z Agnieszką Drotkiewicz wydała dwa tomy wywiadów „głośniej! Rozmowy z pisarkami” i „teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami”, a z Marcinem Mellerem zbiór reportaży „Gaumardżos, opowieści z Gruzji”. Jest autorką bestsellerowej ksiazki dla dzieci „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy.” Oprócz twórczości własnej wiele czasu poświęca książkom cudzym – wcześniej w programach telewizyjnych, od 2016 r. w autorskim kanale internetowym bukbuk.pl. Pochodzi ze Śląska, mieszka w Warszawie.

Wystąpienie:

  • 15:55–16:30 – Herstoria – kobiety i historia

Magdalena Hauptman

Z Orange Polska jest związana od 1994 roku. Początkowo pracowała w PTK Centertel jako menadżer w obszarach Administracji oraz Kontrolingu budżetu. W 2001 roku rozpoczęła pracę w strukturach Telekomunikacji Polskiej, gdzie jako Dyrektor Zakupów odpowiadała za stworzenie i rozwój Organizacji Zakupowej działającej w ramach Grupy France Telecom. W latach 2010-2013, jako Dyrektor ds. Nieruchomości, koordynowała prace nad stworzeniem koncepcji Miasteczka Orange i odpowiadała za jego budowę. Jednocześnie nadzorowała sprzedaż nieruchomości Orange Polska. Od roku 2013 jako Dyrektor Wykonawczy odpowiada za Zakupy i proces wdrażania nowych Produktów i Usług. Od lipca 2017 odpowiada również za transformację spółki i wdrożenie strategii Orange.One. Oprócz działalności merytorycznej w ramach Orange Polska prowadzi procesy coachingowe z menadżerami spółki oraz pracuje jako mentor w organizacji Vital Voices.

Wystąpienie:

  • 10:10-10:55 – Panel – Kobiety w życiu publicznym

Olga Kozierowska

Trener biznesu, dziennikarka, mówca motywacyjny, ekspertka od życiowych zmian. Założycielka Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Prowadzi autorskie audycje na antenie radia Chilli Zet. Felietonistka, autorka trzech książek, audiobooka „21 Dni Przebudzenie” oraz cyklu „Update” na audioteka.pl. Wcześniej związana z TVN24 i TVP2. Od lat szkoli kobiety bazując na praktycznej wiedzy, badaniach w zakresie identyfikacji potrzeb rozwojowych kobiet w Polsce i na świecie oraz doświadczeniach własnych. Współtwórczyni klubu Champions of Change działającego na rzecz rozwoju i wdrażania polityki diversity&inclusion w największych firmach w Polsce. Laureatka wielu prestiżowych nagród. W 2014 roku trafiła do grona 25 liderów Polski na przyszłe 25 lat, a w 2018 otrzymała prestiżową nagrodę Women’s Tertiary European Award. Prywatnie jest mamą trójki dzieci.

Wystąpienie:

  • 15:10-15:55 – Panel – Praca i życie poza pracą

Prof. Ewa Łętowska

Profesor doktor habilitowany nauk prawnych; członek rzeczywisty PAN, członek korespondent PAU, pierwsza rzecznik praw obywatelskich (1988-1992), sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999-2002) i Trybunału Konstytucyjnego (2002-2011), dr h.c. Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Pedagogicznej im. Marii Grzegorzewskiej w WarszawieAutorka książek, artykułów, esejów, felietonów poświęconych prawu (konstytucyjne, cywilne, prawa człowieka) oraz audycji radiowych i telewizyjnych poświęconych muzyce poważnej. (foto: Adrian Grycuk, licencja: CC BY-SA 3.0 PL, źródło: wikimedia)

Wystąpienie:

  • 9:40–10:00 – Być kobietą w Polsce

Jacek Masłowski

Psycholog, psychoterapeuta Gestalt. Współzałożyciel i prezes Fundacji Masculinum dedykowanej mężczyznom, a także współzałożycielem Instytutu Psychoterapii Masculinum. Współautorem książki „Czasem czuły, czasem barbarzyńca” opowiadającej o współczesnych mężczyznach, którą napisał razem z Tomaszem Kwaśniewskim. Kobiecości przygląda się razem z Joanną Drosio-Czaplińską w mojej nowej książce „Czasem Święta, czasem ladacznica. Kobiecość dla odważnych”.

Szkolił się w Instytucie Terapii Gestalt w Krakowie, studiował psychologię na Uniwersytecie SWPS w Warszawie i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, ukończył filozofię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest trenerem grupowym i coachem.

Wystąpienie:

  • 15:10–15:55 – Panel dyskusyjny – Praca i życie poza pracą

Janina Ochojska

W 1984 r. wyjechała do Francji na niemożliwą do przeprowadzenia w Polsce operację, która uratowała jej życie. Tam po raz pierwszy przez „EquiLibre” – organizację, której celem była pomoc medyczna i żywnościowa dla szpitali i ośrodków dla chorych dzieci w Polsce – zetknęła się z ideą pomocy humanitarnej. W roku 1989, po wolnych wyborach w Polsce, Alain Michel, Zbigniew Chłap, Bogdana Pilichowska i Janina Ochojska założyli Polską Fundację EquiLibre. Po wzięciu udziału we francuskim konwoju do Bośni (1992), zorganizowanym przez EquiLibre, postanowiła wysłać pomoc z Polski dla ofiar wojny w byłej Jugosławii. Pierwszy konwój wyjechał do Sarajewa w grudniu 1992 roku. Tę datę do dziś uważa się symbolicznie za powstanie Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH). Jest laureatką wielu prestiżowych nagród: tytuł „Kobiety Europy” przyznany przez Komisję Wspólnot Europejskich (1994), nagroda Pax Christi International Peace Award (1995), Order Kawalera Legii Honorowej przyznawany przez Prezydenta Republiki Francji (2003), odznaczenie Bene Merito przyznawane przez Ministra Spraw Zagranicznych (2009) i Nagroda Lecha Wałęsy (2010). W 2011 roku odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. (foto: Klaudia Olszewska/Redakcja BB)

Wystąpienie:

  • 10:10–10:55 – Panel dyskusyjny – Kobiety w życiu publicznym

Dr Sylwia Spurek

Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, doktorka nauk prawnych, radczyni prawna, legislatorka. W latach 2002-2005 prawniczka w Sekretariacie Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, gdzie uczestniczyła w pracach nad rządowym projektem pierwszej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Do 2014 r. radca Prezesa Rady Ministrów w Departamencie Prawnym KPRM, następnie wiceszefowa Biura Pełnomocniczki Rządu do Spraw Równego Traktowania. Od 2015 r. Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. równego traktowania. Certyfikowana specjalistka w zakresie pomocy ofiarom przemocy („Niebieska Linia” IPZ PTP). Autorka kilkudziesięciu publikacji dotyczących problemu przemocy w rodzinie i dyskryminacji. Specjalizuje się także w kwestiach procesu stanowienia prawa, lobbingu i rzecznictwa interesów oraz dostępu do informacji publicznej.

Wystąpienie:

  • 9:40–10:10 – Mowa otwierająca – Być kobietą w Polsce

Dorota Strosznajder

Wieloletnia dyrektorka działu komunikacji korporacyjnej firmy Henkel w Polsce i krajach bałtyckich, pełnomocniczka zarządu ds. odpowiedzialności społecznej oraz Ambasadorkam Różnorodności w polskim oddziale firmy. Do jej obowiązków należy kreowanie i wdrażanie strategii komunikacji i CSR dla Henkla. W polskim oddziale firmy realizuje także programy networkingu i wspierania karier kobiet menedżerek oraz programy mentoringowe. Jest inicjatorką i współorganizatorką corocznego wydarzenia branżowego Kongres Różnorodności oraz programu społecznego adresowanego do kobiet „W drodze do pracy”. Aktywnie propaguje ideę odpowiedzialności społecznej biznesu biorąc udział jako gość i panelistka w wielu wydarzeniach z zakresu CSR. W 2017 r. otrzymała prestiżową nagrodę FOB „Ludzie, którzy zmieniają biznes” w kategorii „Różnorodność”.

Wystąpienie:

  • 11:05–11:50 – Panel dyskusyjny – Miejsce kobiet na rynku pracy

Karolina Suska

Socjolożka, trenerka, tutorka, dyrektorka instytucji kultury. Absolwentka UJ, Szkoły Liderów PAFW i Akademii Liderów Kultury. Aktywistka zafascynowana pracą na rzecz lokalnych społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem działań rozwojowych podejmowanych na rzecz kobiet mieszkających na wsi. Pasjonatka odkrywania potencjału drzemiącego w ludziach. Aktywna Kobieta Lubelszczyzny. Bibliotekarka Roku. Laureatka Stypendium im. Olgi Rok. Twórczyni bloga www.kobietanawsi.pl. Miłośniczka podróży i fotografii społecznej.

Wystąpienie:

  • 10:10–10:55 – Panel dyskusyjny – Kobiety w życiu publicznym

Mary Thurston

New Zealand Ambassador to Poland, Ukraine, Latvia, Lithuania, Estonia and Georgia. Mary is a career diplomat whose previous offshore postings include Singapore and Solomon Islands. In Wellington she has worked on the Trans-Pacific Partnership free trade agreement negotiations and on bilateral relations with Vanuatu and the French Pacific Territories.

Mary has a Bachelor of Arts (Honours) degree in English and Modern Languages (French) from Oxford University, and a Post-Graduate Certificate of Education from York University. She speaks French, Spanish and Solomon Islands Pijin, and is learning Polish.

Wystąpienie:

  • 15:55–16:30 – Rozmowa – Herstoria – kobiety i historia

Dr n. hum. Małgorzata Tkacz-Janik

Feministka, kulturoznawczyni, przedsiębiorczyni, wykładowczyni i publicystka. Ekspertka w zakresie gender w kulturze, herstorii oraz zrównoważonego rozwoju z naciskiem na kwestie równościowe i wykluczenia. Polityczka – współprzewodnicząca Zielonych w latach 2010-2011, radna Sejmiku Śląskiego IV kadencji. Pomysłodawczyni Śląskiego Szlaku Kobiet. Od 2017 członkini Rady Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem. Pełnomocniczka Kongresu Kobiet ds. obchodów Stulecia Praw Kobiet. Współautorka broszury jubileuszowej o prawach kobiet pt: „Stulecie Praw Kobiet 1918-2018. Chcemy całego życia”.

Wystąpienie:

  • 15:55–16:30 – Rozmowa – Herstoria – kobiety i historia

Joanna Tyrowicz

Jest związana z Uniwersytem Warszawskim oraz FAME|GRAPE, IAAEU i IZA. Habilitację z ekonomii uzyskała w 2012 roku, tytuł doktora nadał Uniwersytet Warszawski w roku 2006. Ukończyła także studia na Katholike Universiteit Leuven. W latach 2007-2017 pracowała w Instytucie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego, specjalizując się w zagadnieniach dotyczących rynku pracy i gospodarstw domowych. Współpracowała także z Bankiem Światowym i Komisją Europejską. Rok 2009 spędziła jako Fulbright Scholar na Columbia University, a rok 2010 jako Mellon Fellow w Netherlands Institute for Advanced Studies. Jej książka habilitacyjna “Histereza bezrobocia w Polsce” zdobyła nagrodę im. Lipińskiego dla najlepszej książki roku nadawaną przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.

Wystąpienie:

  • 10:55–11:05 – Wystąpienie – Polki na rynku pracy

Joanna Warecha

Od ponad 20 lat dziennikarka telewizyjna, publicystka, reportażystka, dokumentalistka, działaczka społeczna. Działa na rzecz środowiska popegeerowskiego, z którego się wywodzi. Jest autorką filmu dokumentalnego „PGR OBRAZY” oraz książki „ PGR OBRAZY… historie zlikwidowanych”. Matka 18 letniej córki. Członkini Światowego Stowarzyszenia Kobiet w Mediach. Jest w dziesięcioosobowym zespole ds. sytuacji kobiet w małych miasteczkach i wsiach, powołanym przez prof. Małgorzatę Fuszarę. Pomysłodawczyni akcji „KOBIETA STWORZYŁA” promującej wartości, idee, przedsiębiorczość i aktywność kobiet w Polsce. (foto: Agata Grzybowska)

Wystąpienie:

  • 11:05–11:50 – Panel dyskusyjny – Miejsce kobiet na rynku pracy

Przemysław Wiśniewski

Twórca i dyrektor Fundacji Zaczyn, czołowej polskiej organizacji pozarządowej działającej w obszarze starzejącego się społeczeństwa; redaktor naczelny jedynego w Europie Centralnej pisma eksperckiego poświęconemu systemowym konsekwencjom zmian demograficznych „Polityka Senioralna”; pracownik naukowy, publicysta. Dawniej dziennikarz ekonomiczny.

Wystąpienie:

  • 15:10–15:55 – Panel – Praca i życie poza pracą

Ewa Woydyłło

Doktor psychologii, psychoterapeutka, publicystka i autorka książek, m.in. Sekrety kobiet, Podnieś głowę, W zgodzie ze sobą, Buty szczęścia, Bo jesteś człowiekiem: żyć z depresją, ale nie w depresji. Od 1989 roku w Fundacji Batorego kieruje szkoleniem specjalistów w dziedzinie profilaktyki i terapii uzależnień w Polsce i zagranicą. Aktywnie działa w Kongresie Kobiet. Członkini Rady Programowej Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Gościnna wykładowczyni kilku uniwersytetów. Laureatka Medalu św. Jerzego, Nagrody Teofrasta za książkę pt. „Rak duszy. O alkoholizmie” oraz odznaczeń państwowych.

Wystąpienie:

  • 14:40–15:10 – Wystąpienie – Dylematy współczesnej rodziny
  • 15:10–15:55 – Panel – Praca i życie poza pracą